Dostałeś propozycję pracy? Sprawdź, kiedy należy ją odrzucić

Piotr Kowalczyk
05.08.2019

Jeśli jesteś dobrze wykształcony i masz poszukiwane umiejętności, to kwestią czasu jest, gdy zgłoszą się do Ciebie tzw. headhunterzy. Są to osoby zatrudniane przez firmy do poszukiwania najlepszych kandydatów do pracy. Headhunter składa propozycję, a po wstępnej zgodzie umawia rozmowę kwalifikacyjną. Taka sytuacja zawsze schlebia, ale nie zapominaj, że najważniejszy jest Twój interes. Czasami po prostu trzeba odrzucić propozycję pracy. Najczęstsze powody wymieniamy w naszym poradniku.

Niesatysfakcjonujące warunki

To oczywiste, że nie ma sensu zmieniać pracy na gorzej wynagradzaną. Od tej zasady są wyjątki (lepsze perspektywy rozwoju, klarowna ścieżka awansu, prestiż), ale generalnie trudno jest sobie wyobrazić, aby ktoś przeszedł do innej firmy, gdzie zaproponowano mu np. o 1000 złotych niższą pensję. Analizując warunki weź jednak pod uwagę coś więcej niż pieniądze. Sprawdź, czy na nowym stanowisku nie będziesz mieć większej niezależności, czy pracodawca nie oferuje różnego rodzaju bonusów (samochód służbowy?), czy firma nie realizuje ambitniejszych projektów.

Długie i problematyczne dojazdy

Dojazdy do pracy nie powinny zajmować więcej niż około pół godziny w jedną stronę. Jeśli w tym przypadku ma być inaczej i z góry wiesz, że będziesz musiał spędzić w samochodzie czy w komunikacji publicznej co najmniej dwie godziny dziennie, to taka zmiana nie ma sensu. Na dłuższą metę będziesz poirytowany, stracisz mnóstwo cennego czasu, który mógłbyś poświęcić najbliższym. Propozycja powinna więc zostać odrzucona.

Rozstanie z rodziną

Odrzucić warto także ofertę pracy, która wymagałaby od Ciebie przeprowadzki do innego miasta, ale bez możliwości zabrania ze sobą rodziny. Jeśli dzieci chodzą do szkoły w obecnej miejscowości i nie chcesz wprowadzać chaosu w ich życie, to zmiana pracy będzie bez sensu. Rodzina jest najważniejsza, a utraconych relacji z najbliższymi nie zastąpi Ci nawet pięciocyfrowa pensja.

Złe opinie o pracodawcy

Bardzo atrakcyjna oferta pracy zawsze powinna wzmóc Twoją czujność. Nie deklaruj od razu, że przyjmujesz lub odrzucasz propozycję. Najpierw poszukaj informacji na temat potencjalnego pracodawcy. Jeśli w Internecie mnożą się opinie, że firma jest nierzetelna, a do tego znalazłeś wzmiankę o jej poważnych problemach finansowych, to ryzyko będzie zbyt wysokie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.