Jak uniknąć paraliżu firmy w okresie długich weekendów? Poradnik dla pracodawców

Marek Szydełko
04.12.2020

Większość pracodawców z mieszanymi uczuciami podchodzi do tak popularnych w naszym kraju długich weekendów. Korzystny dla pracowników układ kalendarza może spowodować, że duża część załogi będzie nieobecna nawet przez kilka dni, w dodatku poza harmonogramem urlopów. Czy można tego jakoś uniknąć? Tak, o ile zastosujesz się do rad, które zebraliśmy dla Ciebie w naszym artykule. Wykorzystaj je w Twojej firmie już przy okazji najbliższego długiego weekendu.

Zaproponuj pracownikom dodatkowe wynagrodzenie

Z pewnością znajdą się tacy, którzy przedłożą dodatkowe wynagrodzenie nad długi weekend. Ta metoda sprawdzi się w firmie pracującej w dni wolne, która nie może sobie pozwolić na całkowity przestój – przykładem niech będą sklepy spożywcze i monopolowe czy przedsiębiorstwa realizujące zlecenia dla zagranicznych kontrahentów. Jeśli zaproponujesz pracownikom dodatkowe wynagrodzenie, to raczej nie będziesz mieć problemu z obsadzeniem stanowisk w czasie długiego weekendu.

Ustal z pracownikami harmonogram urlopów

Nie może być tak, że nagle, praktycznie z dnia na dzień, większość załogi domaga się 1-2 dni urlopu, aby urządzić sobie długi weekend. Aby uniknąć podobnej sytuacji zawsze naciskać na podwładnych, by określili się ze swoimi planami np. już na początku roku. Wówczas można szybko przestudiować kalendarz i ocenić, kiedy wypadają najbliższe długie weekendy. Zapowiedz pracownikom, że w tym okresie na urlopy może liczyć maksymalnie np. 1/3 załogi – niech się między sobą dogadają.

Zaoferuj odebranie wolnych dni w innym terminie

Jeśli nie możesz zaoferować pracownikom dodatkowego wynagrodzenia, a jednocześnie musisz utrzymać ciągłość produkcji w okresie długiego weekendu, to zaproponuj, aby te osoby, które stawią się w pracy, odebrały sobie dzień wolny (a może nawet dwa) w innym terminie. Z pewnością będzie to kuszące rozwiązanie dla osób, które i tak nie mają planów weekendowych, za to chętnie wzięłyby sobie wolne w tygodniu, aby pozałatwiać sprawy urzędowe, pójść na badania, zaszczepić dziecko etc.

Przygotuj firmę na długie weekendy

Najważniejsze jest natomiast to, aby przewidywać podobne problemy. Skoro wiesz, że w danym roku wypadną na przykład 3 długie weekendy, to planuj produkcję w taki sposób, by nie dopuścić do opóźnień – możesz np. zarządzić kilka pracujących sobót czy nadgodziny. To Ty jesteś pracodawcą i ustalasz zasady funkcjonowania firmy – oczywiście w granicach przepisów Kodeksu pracy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie