Jaką pracę wybrać po filologii angielskiej?

Mateusz Nowak
15.09.2020

Odwagi, studenci anglistyki; wy kuglarze słów i kowale prozy. Wasza edukacja nie poszła na marne! Filologia angielska zyskała złą reputację w ciągu ostatnich kilku lat. Jasne, możesz pisać i rozumieć Szekspira, ale czy możesz zaoferować wartość pracodawcy? Czy ktoś na rynku rzeczywiście potrzebuje kogoś z wykształceniem językowym? Czy czytanie i analizowanie klasycznych dzieł literackich rzeczywiście może zarobić na jedzenie i rachunek za światło? Tak, może!

W rzeczywistości jest wiele miejsc pracy które wymagają mistrzowskiej znajomości języka angielskiego. Jak się przekonasz, jest to coś więcej niż niszowy stopień naukowy i możesz zrobić więcej niż tylko zostać nauczycielem języka angielskiego.

Filologia angielska: Czego się nauczysz?

Dyplom z filologii angielskiej może nie wydawać się najbardziej wszechstronnym kierunkiem językowym na świecie. Będziesz zaskoczony/a liczbą umiejętności, które zdobędziesz, a które są bezpośrednio związane z miejscem pracy. Umiejętności te są przydatne nie tylko dla pracodawców, ale można je zastosować w wielu branżach freelancerskich. Dzięki licencjatowi z języka angielskiego rozwiniesz doskonałe umiejętności w zakresie komunikacji pisemnej i ustnej, dzięki czemu będziesz ważnym dodatkiem do wielu różnych firm.

W trakcie programu nauczania będziesz uczestniczyć w wielu różnych kursach obejmujących szeroki zakres tematów związanych z językiem angielskim i literaturą. Wiele kursów skupia się na czytaniu i analizowaniu powieści, ale tematyka może obejmować również opowiadania, poezję, a nawet sztuki. Możesz na przykład otrzymać zadanie przeczytania ważnej literatury i wyjaśnienia jasnym tekstem ogólnego tematu i przesłania pracy. Licencjat z kursów języka angielskiego może obejmować historię pisania, retorykę, krytyczne myślenie, mechanikę pisania oraz literaturę amerykańską lub brytyjską.

Przede wszystkim nauczysz się dobrze pisać. Obejmuje to nie tylko prawidłową gramatykę, strukturę zdań i interpunkcję, ale oznacza naukę pisania w sposób wciągający i skuteczny. Pisanie będzie się poruszać na wielu różnych ścieżkach edukacyjnych, ale w języku angielskim staje się ono jednym z głównych tematów, pozwalającym doskonalić swoje umiejętności pisarskie i komunikacyjne. Od notatek biznesowych po teksty piosenek, zrozumienie wysokiej jakości pisania jest podstawą studiów z języka angielskiego.

Nauczysz się również czytać analitycznie. Umiejętność przyswajania informacji i rozumienia ich, a następnie, w razie potrzeby, przeformułowania tych informacji, tak aby były zrozumiałe dla innych, to umiejętność, którą doceni wielu pracodawców. Studia z języka angielskiego wyszkolą Twój umysł nie tylko w czytaniu, ale także w czytaniu w efektywny sposób, co będzie ważne, gdy zaczniesz jedną z najlepszych prac na kierunkach angielskich.

Będąc studentem języka angielskiego, nauczysz się również dotrzymywać terminów w pisaniu, komunikować się w jasny sposób i krytycznie myśleć o wszystkich informacjach.

Jak sprzedać swoje umiejętności z anglistyki?

Teraz czas na trudniejszy etap: przekonanie pracodawców, że studiowanie języka angielskiego sprawiło, że jesteś skutecznym i przydatnym dodatkiem do ich zespołu. Więc jak to się robi? Zacznij od podstaw. Najważniejszym czynnikiem w przypadku stopni angielskich jest komunikacja. Każdy pracodawca w każdej branży potrzebuje dobrej komunikacji, a jeśli jakakolwiek praca obejmuje dokumenty pisemne dowolnego typu, masz potencjał, by zostać ważnym pracownikiem.

Studenci języka angielskiego mają również zdolność krytycznego myślenia i tworzenia kreatywnych rozwiązań problemów i problemów dotykających biznes. Wielu pracodawców uwielbia to, jak specjaliści z angielskiego potrafią radzić sobie z niejasnymi, pośrednimi koncepcjami i tworzyć zrozumiałe rozwiązania.

Wreszcie, nie należy zapominać o możliwości czytania, przeglądania i ponownego wykorzystywania informacji. Na przykład zawód prawnika będzie miał wiele terminologii branżowej napisanej przez wieloletnich prawników. Potrzeba kogoś z wyszkoleniem i umiejętnościami specjalisty od angielskiego, aby przebić się przez żargon i powiedzieć ludziom dokładnie to, czego potrzebują, w przystępnych terminach. Zasada ta dotyczy wielu branż, w tym technologii, medycyny i sektora finansowego.

Te umiejętności, choć koncepcyjne i potencjalnie niejasne, są często głównym atutem dla każdego, kto ukończył angielski.

 

Zawody w których język angielski będzie atutem to:

  • Menedżer ds. Reklamy
  • Pisarz techniczny
  • Menedżer ds. PR
  • Pisarz i autor
  • Nauczyciel
  • Bibliotekarz
  • Redaktor
  • Asystent prawny
  • Tłumacz ustny i pisemny

 

 

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.