Kasjer-sprzedawca: jak awansować wyżej?

Remigisz Szulc
29.06.2020

Praca na stanowisku kasjera-sprzedawcy w markecie czy dyskoncie już dawno przestała być traktowana z lekceważeniem. Większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak wymagający i jednocześnie potrzebny jest to zawód. Co więcej, kasjerzy coraz lepiej zarabiają, a przy tym w wielu sklepach obowiązuje dość czytelna ścieżka awansu. Jak więc pójść wyżej? Kilka podpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku.

Pokaż, że umiesz zarządzać zespołem

To bardzo cenna umiejętność, która predysponuje Cię do awansowania na stanowisko zastępcy managera, a następnie managera sklepu. Jeśli masz jeszcze większe ambicje, to po osiągnięciu sukcesu w kierowaniu całym sklepem możesz śmiało celować w awansowanie do centrali lokalnego oddziału sieci czy nawet do centrali krajowej. Ścieżka awansu jest z góry określona, przynajmniej w zagranicznych sieciach handlowych.

Uzupełnij wykształcenie

To oczywiste, że praca na stanowisku kasjera-sprzedawcy wyciska z Ciebie siódme poty i po powrocie do domu marzysz już tylko o tym, aby odpocząć na kanapie czy pójść spać. Znajdź w sobie jednak dodatkowe pokłady energii i spróbuj uzupełnić wykształcenie. Najlepiej na takie, które jest bezpośrednio związane z zarządzaniem zespołem ludzkim czy procesami technologicznymi. Możesz to zrobić w ramach np. studiów online czy też studiów podyplomowych, jeśli masz już wyższe wykształcenie.

Dbaj o porządek na swoim stanowisku i w sklepie

Pokażesz w ten sposób, że jesteś osobą rzetelną, zaangażowaną w pracę oraz dbającą o wizerunek sklepu, a tym samym całej sieci handlowej. Manager z pewnością to zauważy i weźmie pod uwagę, gdy będzie szukać swojego zastępcy. Pamiętaj, że w sieciach handlowych panuje ogromna rotacja na wszystkich stanowiskach, również tych zarządczych. Dlatego zawsze istnieje realna szansa na to, że po odejściu managera zajmiesz jego miejsce.

Nie dopuszczaj do manka w kasie

To absolutna podstawa na stanowisku kasjera-sprzedawcy. Manko jest poważnym problemem, nie tylko na gruncie finansowym, bo to można łatwo odrobić (po prostu spłacając pracodawcę). Gorzej, że kasjer, któremu regularnie przytrafia się manko, traci zaufanie przełożonych. Może dorobić się łatki niesumiennego, a nawet nieuczciwego. Nietrudno się domyślić, że będzie to skutkować drastycznym obniżeniem swoich szans na jakikolwiek awans.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.