Wiele osób ma trudności ze znalezieniem stałego zatrudnienia. Na etapie poszukiwania pracy etatowej warto rozważyć podjęcie pracy sezonowej, co pozwoli nie tylko osiągać dochody, ale też zdobyć nowe doświadczenie czy nawiązać – być może cenne – kontakty zawodowe. Prace sezonowe kojarzymy głównie z okresem letnim, tymczasem śmiało można się ich podejmować także zimą. Kilkoma przykładami dzielimy się w naszym poradniku.
Zimą sektor turystyczny nie zwalnia tempa, a w niektórych regionach wręcz rozkwita. Mamy tutaj na myśli oczywiście kurorty narciarskie. Przykładami popularnych prac sezonowych w tym okresie mogą być:
Zimą, szczególnie w okresie świątecznym, rośnie zapotrzebowanie na sprzedawców obsługujących stoiska w centrach handlowych, na jarmarkach czy bazarkach. Przedsiębiorcy szukają osób do sprzedaży choinek, ozdób, akcesoriów zimowych, a także hostess, dekoratorów czy dodatkowych pracowników do obsługi klienta w gorącym dla handlu okresie.
Zimą prowadzi się niektóre prace leśne, takie jak wycinka drzew, przygotowanie drewna opałowego etc. Tutaj potrzebni są pracownicy sezonowi, którzy nie boją się ciężkiej, ale jednocześnie dobrze wynagradzanej pracy.
Oczywistym przykładem pracy sezonowej jest ta przy odśnieżaniu terenów prywatnych lub publicznych. Szczególnie potrzebne są osoby odpowiedzialne za odśnieżanie dachów, przy czym wymaga się od nich potwierdzonych kwalifikacji do pracy na wysokości (np. kurs alpinistyczny).
Zimą bardzo poszukiwane są osoby do pracy przy organizacji imprez świątecznych, np. koncertów, jarmarków, a także do obsługo wydarzeń zimowych, takich jak sylwester, bale karnawałowe, imprezy dla dzieci na miejskich lodowiskach, stokach narciarskich itp.