Pracownik z małym dzieckiem, które wiecznie choruje. Jak rozwiązać ten problem z perspektywy pracodawcy?

Mateusz Nowak
01.06.2020

Panuje powszechne przekonanie, że ostatnimi osobami na liście do zatrudnienia w firmie zawsze są młode matki. Dlaczego? Powód jest prosty: wiecznie chorujące dziecko. Z tym problemem zetknął się chyba każdy pracodawca zatrudniający młode kobiety w – jak to się brzydko określa – „wieku rozrodczym”. Faktem jest natomiast, że tylko od pracodawcy zależy, czy pracownica (lub pracownik, bo przecież ojcowie też chodzą na opieki) będzie mocnym punktem zespołu pomimo częstego brania zwolnień z powodu choroby dziecka. Jakie metody warto tutaj wykorzystać?

Plan pracy zdalnej

Warto go opracować już na samym początku współpracy, aby później nie było chaosu i wykonywania nerwowych ruchów. Jeśli przyjmujesz do pracy młodą matkę lub ojca, albo pracownica wraca na swoje stanowisko po urlopie macierzyńskim, to miej już gotowy plan na wypadek chorób dziecka – a te na pewno będą się przytrafiać. Możesz np. zaproponować pracownicy/pracownikowi, że sfinansujesz przygotowanie w jej/jego domu stanowiska do pracy zdalnej.

Takie podejście chroni interes firmy, ale też daje poczucie bezpieczeństwa pracownikowi, który nie będzie obawiać się poinformowania przełożonego o konieczności wzięcia opieki na dziecko. To z kolei buduje dobre relacje w firmie i wpływa na lojalność pracownika.

Delegowanie zadań, które nie wymagają pilnej realizacji

Wiedząc o tym, że masz w firmie pracowników z małymi dziećmi, którzy z pewnością będą regularnie brać opiekę, spróbuj tak delegować zadania, aby te najpilniejsze trafiały wyłącznie do osób bardziej dyspozycyjnych. Z kolei pracownicy z dziećmi mogą świetnie dawać sobie radę z realizowaniem długofalowych projektów, nad którymi mogą pracować z domu, wieczorami, w weekendy. Takie osoby bardzo dobrze sprawdzają się w pracach administracyjnych, mogą delegować zadania w sposób zdalny, przygotowywać raporty i wszystko inne, co nie wymusza ich stałej obecności w biurze.

Elastyczny czas pracy

To podstawa dobrego zarządzania zespołem, w którym znajdują się osoby z małymi dziećmi. Elastyczny czas pracy jest bardzo pożądany przez takich pracowników, bo pozwala im ze spokojem podchodzić do kolejnych chorób swoich pociech. Z Twojej perspektywy nie ma przecież wielkiej różnicy, czy pracownik wykona swoje zadania między 8 a 16 w biurze, czy między 17 a 24 w domu. Ważne, aby projekt był skończony.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie