Studia online: dla kogo to najlepsze rozwiązanie?

Piotr Kowalczyk
06.07.2020

Studiowanie online zyskało na popularności w czasie pandemii COVID-19 i sprawdziło się do tego stopnia, że wiele uczelni już rozważa uruchomienie takiej opcji na stałe. Jest całkiem spora grupa studentów, dla których byłoby to idealne rozwiązanie. Czy studia online są dla Ciebie? Tego nie wiemy, ale możemy wymienić sytuacje, w których będzie to naprawdę dobry pomysł.

Przewlekła choroba

Studia online są wręcz stworzone dla tych żaków, którzy z przyczyn zdrowotnych nie mogą brać udziału w zajęciach stacjonarnych. Przewlekła choroba nie powinna natomiast stanąć na drodze do zdobycia wyższego wykształcenia. Dzięki opcji studiowania online możesz brać udział w zajęciach, kontaktować się z wykładowcami, a nawet napisać pracę magisterską czy licencjacką pod okiem promotora.

Studia online na zagranicznej uczelni

Polskie uczelnie są niestety dość mocno z tyłu, jeśli chodzi o dostępność kierunków prowadzonych w pełni online. Zupełnie inaczej wygląda to na zachodnich uniwersytetach. Tam ten model jest ćwiczony od dawna i wiele uczelni wyższych np. w USA czy Wielkiej Brytanii oferuje studentom z całego świata możliwość podjęcia nauki w trybie zdalnym.

Łączenie studiów z pracą

Tutaj sprawa jest oczywista. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na to, aby w 100% skupić się na nauce i musisz pracować zawodowo, to studia online będą dla Ciebie bardzo ciekawym rozwiązaniem. Grafik zajęć można tutaj dopasować do kalendarza studenta, ponieważ wiele zajęć i wykładów jest po prostu nagranych.

Chęć ograniczenia kosztów

Studia online niekoniecznie muszą być tańsze niż stacjonarne w trybie zaocznym, ale sumarycznie i tak powinny generować nieco mniejszy koszt. Wszystko dzięki temu, że student nie musi wydawać pieniędzy na dojazdy, akademik, wyżywienie, kserowanie materiałów itd. Pod tym względem jest to bardzo ciekawe rozwiązanie dla tych, którzy liczą się z każdą złotówką.

Uzupełnienie wykształcenia

Studia online to bardzo fajny pomysł dla osób, które już posiadają wyższe wykształcenie, ale chcą zrobić fakultet. To właśnie studia podyplomowe są najczęściej oferowane w formule online. Dzięki termu można bardzo łatwo dopasować tempo i zakres nauki do swoich obowiązków zawodowych oraz rodzinnych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.