Co zrobić, gdy pracodawca nie wypłacił Ci pensji?

Marek Szydełko
17.02.2020

Opóźnienia w wypłacaniu pensji pracownikom są niestety nagminne. Część zatrudnionych to akceptuje, bo nie chcą zadzierać z pracodawcą, a pieniądze w końcu i tak trafiają na ich konta. W dużo gorszej sytuacji są ci pracownicy, którzy w ogóle nie otrzymali pensji – na przykład od kilku miesięcy. Co można wtedy zrobić? Jak zmobilizować pracodawcę do wywiązania się z umowy? Wypróbuj te metody.

Wezwanie do zapłaty

Zakładamy, że próbowałeś już rozmawiać z pracodawcą, ale nie przyniosło to żadnego efektu. W takim razie skończ z dyplomacją i przedstaw właścicielowi firmy oficjalne wezwanie do zapłaty. Jeśli nie umiesz go napisać, poszukaj wzoru w Internecie. Jeszcze lepiej będzie, gdy wezwanie parafuje i opieczętuje prawnik – w każdym polskim mieście działają punkty bezpłatnych porad prawnych, z czego  możesz skorzystać.

Zawiadomienie Państwowej Inspekcji Pracy

Jest to organ powołany do tego, by kontrolować pracodawców oraz dbać o interesy pracowników. Nie wahaj się więc skontaktować z Państwową Inspekcją Pracy oraz przedstawić swój problem. Idealnie byłoby znaleźć więcej poszkodowanych osób – jeśli pracodawca nie płaci Tobie, to jest więcej niż prawdopodobne, że w takiej samej sytuacji są inni pracownicy. Po zgłoszeniu PIP rozpocznie kontrolę w zakładzie pracy i jeśli potwierdzi nieprawidłowości, pracodawca zostanie ukarany mandatem i zobowiązany do pilnego wypłacenia zaległości.

Sprawa w sądzie

Sąd pracy to ostatnia instancja, do której możesz się zwrócić o pomoc w sporze z pracodawcą. Pamiętaj jednak, że jeśli suma zaległości wobec Ciebie przekracza 50 tysięcy złotych, będziesz musiał wznieść opłatę w wysokości 5% wartości sporu. Zostanie Ci ona zwrócona przez pracodawcę, jeśli sąd uzna jego winę. Dodatkowo sąd możesz nałożyć odsetki za zwłokę – wynoszą one 8% za każde opóźnienie. Sprawy przed sądem pracy toczą się relatywnie szybko, o ile masz bezsporne dowody winy pracodawcy.

Na koniec pamiętaj, że jeśli pracodawca nie wypłaca Ci pensji, to zdecydowanie nie warto wiązać z nim swojej przyszłości. Lepiej zawczasu zorganizuj sobie inne miejsce zatrudnienia i złóż wypowiedzenie ze skutkiem natychmiastowym. Nie będzie to miało znaczenia przy dochodzeniu swoich roszczeń – możesz domagać się uregulowania zaległości nawet nie będąc już pracownikiem tej firmy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie