5 największych błędów popełnianych przez osoby uczące się języka obcego

Mariusz Siwko
24.04.2017

Nauka języka obcego to już nie tylko kwestia inwestowania w siebie, ale po prostu konieczność, szczególnie dla młodych ludzi. Dziś nie da się już nikomu zaimponować znajomością angielskiego – naprawdę ambitne osoby znają co najmniej dwa języki obce i uczą się kolejnych. Nie wszystkim jednak przychodzi to z taką łatwością. Niektórzy mają poważne problemy z przyswojeniem obcego języka, a wtedy pojawia się frustracja, która sprzyja popełnianiu tych 5 błędów.

  1. Wkuwanie słówek – słynne „słówka” są oczywiście ważne, ale ich mechaniczne wkuwanie naprawdę się na dłuższą metę nie sprawdza. Pamiętaj, że liczy się to, czy będziesz w stanie dogadać się z obcokrajowcem, a możesz to zrobić bez problemu stosując omówienia. Nie wiesz, jak powiedzieć po angielsku „szklanka”? Poproś o „to, do czego nalewa się wodę”. Trzeba sobie jakoś radzić!
  2. Uczysz się tylko języka – bagatelizując przy tym kwestię kultury i tradycji krajów, których mieszkańcy porozumiewają się tym językiem. To błąd, który powoduje, że odczuwasz mniejszą przyjemność z poznawania języka. Poza tym trudno naprawdę dobrze nauczyć się jakiegoś języka obcego bez poznania kontekstu kulturowego. Jeśli będziesz jednocześnie interesować się historią danego narodu, regionu świata czy grupy etnicznej, sama nauka języka będzie o wiele przyjemniejsza i szybsza.
  3. Kierujesz się tylko interesem zawodowym lub modą – jeśli to szef wysłał Cię na kurs języka i uczysz się go tylko po to, aby zachować posadę, to nie jest to najlepsza motywacja. Musisz poczuć, że robisz to dla siebie, że inwestujesz w rozwój swoich kompetencji, a przede wszystkim sprawia Ci to przyjemność. Zmuszanie się do nauki, a już na pewno przez dorosłego, jest mało efektywne.
  4. Odkładasz naukę na później – nauka języka obcego nie powinna mieć charakteru „pospolitego ruszenia”. Nie możesz podchodzić do sprawy na zasadzie: nauczę się podstaw na tydzień przed wyjazdem, poświęcę na to 10 godzin dziennie. Po pierwsze: efekty mogą być mizerne. Po drugie: o wiele łatwiej i przyjemniej jest poznawać język przez dłuższy czas, oswajać się z nim, chłonąć go partiami. Wolisz zapamiętać 100 zwrotów dziennie czy 5? No właśnie. Dlatego naukę zaplanuj na wiele miesięcy, miej kontakt z językiem w codziennych sytuacjach, słuchaj obcojęzycznej muzyki. To pomoże!
  5. Uczysz się samodzielnie – wiele osób ma naturalne zdolności do uczenia się języków obcych i ci szczęśliwcy rzeczywiście nie potrzebują skoordynowanego planu nauki. Jednak jeśli z Tobą jest inaczej, to nie marnuj swojego czasu i energii na bicie głową w mur. Po prostu zapisz się do dobrej szkoły językowej.

Każdy z tych błędów sprawia, że nauka języka obcego będzie przychodzić Ci z jeszcze większą trudnością. Zmień podejście, uwierz w swoje możliwości, daj sobie więcej czasu. Efekty przyjdą – trzeba na nie cierpliwie poczekać.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie