Bezpłatne studia podyplomowe – na czym to polega?

Mariusz Siwko
02.04.2019

Studia podyplomowe to bardzo dobry sposób na zwiększenie swoich kompetencji zawodowych czy nawet całkowite przebranżowienie. Zwykle decydują się na nie osoby, które chcą poprawić swoją pozycję na rynku pracy lub zapewnić sobie awans zawodowy w obecnej firmie. Wadą studiów podyplomowych jest niestety cena, a nie wszyscy mogą sobie pozwolić na wydatek rzędu kilku tysięcy złotych za semestr. Pojawiła się jednak alternatywa w postaci bezpłatnych studiów podyplomowych. Wyjaśniamy, na czym to dokładnie polega.

Najczęściej płaci Unii Europejska

Bezpłatne studia podyplomowe oferuje dziś większość polskich uczelni – zarówno prywatnych, jak i publicznych. Są one organizowane w ramach różnych programów unijnych, zwykle za pośrednictwem urzędów pracy lub samorządów. Jest to jeden ze sposobów na walkę z bezrobociem, zwłaszcza wśród osób, których wiedza i umiejętności nie są szczególnie poszukiwane na rynku pracy.

Nie dla każdego

Na bezpłatne studia dyplomowe również obowiązuje rekrutacja. Szansę na darmową edukację mają przede wszystkim osoby bezrobotne oraz zagrożone utratą pracy, jak również posiadające tzw. nieatrakcyjne kompetencje zawodowe. Na tej liście można więc umieścić m.in. nauczycieli, urzędników, filologów, politologów, socjologów. Takim osobom trudno jest znaleźć pracę w zawodzie, a już szczególnie dobrze płatną. Dzięki ukończeniu studiów podyplomowych mogą one zdobyć umiejętności i wiedzę, które są pożądane przez pracodawców.

Ograniczona liczba kierunków

Bezpłatne studia podyplomowe mają na celu umożliwienie absolwentom znalezienia atrakcyjnej pracy w sektorach, gdzie panuje największy deficyt specjalistów. Stąd wybór kierunków jest dość mocno ograniczony. Najczęściej oferowane są studia z zakresu informatyki, technologii, matematyki, fizyki i innych szeroko pojętych kierunków technicznych. Czasami można jednak znaleźć także studia dla humanistów – np. z edukacji wczesnoszkolnej czy prawa unijnego.

Nie do końca za darmo

Należy pamiętać, że w ramach bezpłatnych studiów podyplomowych nie płacimy jedynie za udział w zajęciach. Program nie finansuje natomiast dojazdów, wyżywienia i noclegów. Tymczasem atrakcyjna oferta studiów może się pojawić na drugim końcu Polski – w takiej sytuacji zainteresowana osoba i tak będzie musiała posiadać niemałe pieniądze.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie