Co jest najtrudniejsze podczas nauki online?

Andrzej Winnicki
10.08.2020

Nauka online powoli staje się standardem – trochę z przymusu (patrz pandemia), trochę z oczekiwań samych uczniów, studentów czy kursantów. Obecnie ten model edukacji oferują właściwie wszystkie liczące się uczelnie i firmy szkoleniowe. Powoli dołączają do nich także szkoły, szczególnie prywatne. Nauka online, choć niewątpliwie wygodna, jest też dość trudna. Jakie są największe problemy związane z edukacją zdalną?

Utrzymanie koncentracji

Nawet jeśli wydaje Ci się, że nie masz problemów z utrzymaniem koncentracji i potrafisz się w 100% skupić na zadaniu, to prawdziwym testem będzie dopiero nauka online. Szybko się przekonasz, jak dużo masz wokół siebie rozpraszaczy. Siedząc we własnym pokoju zawsze pojawi się pokusa sięgnięcia po telefon, zrobienia sobie herbaty, położenia się na łóżku, zerkania przez okno itd. Dlatego radzimy, abyś w miarę możliwości zostawił wszelkie rzeczy, które mogą Cię rozpraszać, za drzwiami.

Brak bezpośredniego kontaktu z nauczycielem/wykładowcą

Nie jest to może jakiś wielki problem, ale jednak bezpośredni kontakt z osobą przekazującą wiedzę w istotny sposób wpływa na efektywność nauki. Siedząc w sali szkoleniowej czy wykładowej masz możliwość szybkiego zadawania pytań, poproszenia o ponowne wyjaśnienie zawiłego tematu, porozmawiania z wykładowcą po zajęciach etc. Nauka online pod względem jest mocno ograniczająca – zarówno dla słuchaczy, jak i przekazujących wiedzę.

Pamiętaj

Nauka online, szczególnie regularna, może potęgować uczucie izolacji, a to bardzo źle odbija się na psychice oraz na efektywności przyswajania wiedzy.

Problemy techniczne

Są zmorą wszelkich lekcji online, i to pomimo ogromnego rozwoju aplikacji do przeprowadzania wideokonferencji czy prowadzenia webinarów. Podczas nauki w Internecie może się zdarzyć właściwie wszystko: od braku sieci, przez zawieszenie się aplikacji, po problemy z kamerką czy mikrofonem. Takie sytuacje niestety działają bardzo demotywująco i wiele osób, które ich doświadczyły, później przez długi czas nie wraca już do nauki online, wybierając zajęcia stacjonarne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.