Czas na zmiany, czas na szkolenie!

Mateusz Nowak
20.10.2015

Powoli zbliża się koniec roku, a to jak zwykle najlepszy czas na podsumowanie dokonań na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy. Dobrze już teraz przeprowadzić bilans własnych aktywności w obszarze samokształcenia i realizacji planów zawodowych. Jeśli kolejny rok upłynął bez awansu czy podwyżki, warto pomyśleć o zmianach, które sprawią, że kolejny rok będzie lepszy.

Przeanalizowanie swojej kariery zawodowej i wszystkiego, co się tyczy pracy jest dobrym pomysłem i pierwszym krokiem do tego, by poprawić swoją sytuację. Nie ma co rozpamiętywać porażek i płakać nad swoim losem, tylko wziąć sprawy w swoje ręce i podnieść kwalifikacje.

Jak zabrać się za samokształcenie? Na początku zastanówmy się nad tym, w jakim obszarze chcemy zwiększyć swoje kompetencje? Co można poprawić na stanowisku pracy? A może już czas podążyć za własnymi marzeniami? Zróbmy listę z naszymi oczekiwaniami i krok po kroku przeanalizujmy silne i słabe strony. Warto pokazać ją też przyjacielowi czy rodzicom, mogą bowiem oni dorzucić do niej swoje 3 grosze, udzielić cennych wskazówek.

Kolejnym krokiem jest wybór szkolenia lub kursu, który dostarczy nam nowych umiejętności i kompetencji. Do wyboru mamy na przykład szereg szkoleń interpersonalnych, takich jak radzenie sobie ze stresem, skuteczne zarządzanie czasem czy trening asertywności. W tym miejscu może pomóc nam wspomniana lista, na której wytypowaliśmy obszary wymagające poprawy (brak asertywności? nie wyrabianie się z terminami? znudzenie obecną pracą? słaba znajomość języka angielskiego?).

Inne oferty to szkolenia zawodowe, ściśle związane z naszym zawodem, np. szkolenia handlowe, szkolenia budowlane, szkolenia BHP. Dla odważnych mogą to być nawet szkolenia dzięki którym się przebranżowimy – niestety, sytuacja na rynku pracy często do tego zmusza. Wystarczy pomyśleć ilu znamy nauczycieli, którzy próbują sił w handlu, czy politologów pracujących w firmach budowlanych?

Jeśli jesteśmy zatrudnieni możemy skorzystać ze szkoleń dofinansowanych przez EFS. Dla pracowników małych i średnich przedsiębiorstw jest bogata oferta szkoleniowa i to za przystępne pieniądze. Nic nie stoi na przeszkodzie, by o szkoleniu porozmawiać z naszym szefem, który je sfinansuje czy zamówi tak zwane szkolenie szyte na miarę.

Szkolenie dopasowane do naszej ścieżki kariery to jeden ze sposobów na pogłębianie wiedzy. Z pewnością warto też korzystać z innych możliwości, jak czytanie specjalistycznej literatury, blogów branżowców, oglądanie wideoporadników na Youtube. W internecie jest wiele przydatnych dla nas informacji, na przykład w serwisie http://www.szkolenia24h.pl – nie tylko znajdziemy tam przecież oferty szkoleń, ale poczytamy ciekawe artykuły dotyczące samorozwoju, nauki itp.

Do nauki trzeba podejść poważnie, czyli wyciszyć telefon, wyłączyć telewizor, wylogować się z portalu społecznościowego. Piwo lub drinka odłożyć na później, kiedy uznamy, że wykonaliśmy dzisiejszy plan. Tak zwane „zabijacze czasu wolnego” bez skrupułów okradają nas z sił witalnych i niweczą nawet najlepszy pomysł na samokształcenie. Skuteczna nauka wymaga nie tylko koncentracji, ale i wyrzeczeń, nagroda jest jednak tego warta.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie