Czy warto zrobić doktorat? Argumenty ZA i PRZECIW

Antoni Kwapisz
06.05.2019

Jeszcze kilkanaście lat temu osoby z „dr” przed nazwiskiem mogły nosić głowy bardzo wysoko. Fakt zrobienia doktoratu robił ogromne wrażenie i bardzo ułatwiał znalezienie atrakcyjnej pracy – zwłaszcza w specjalistycznej branży. Obecnie się to zmieniło. Nie da się ukryć, że doktorat nie jest już tak prestiżowy, a często wręcz przeszkadza w zrobieniu kariery – jakkolwiek dziwnie to nie zabrzmiało. Czy zatem w dzisiejszych czasach warto w ogóle rozważać zrobienie doktoratu? Podajemy argumenty za oraz przeciw takiej decyzji.

Dlaczego warto zrobić doktorat?

Wciąż są dziedziny gospodarki, w których osoby z doktoratem mają znacznie większe szanse na znalezienie atrakcyjnej, świetnie płatnej pracy. Mamy tutaj na myśli wszelkie branże badawcze oraz związane z innowacjami. Takich specjalistów, w dodatku doskonale wykształconych, wciąż brakuje na rynku, stąd poważne firmy wręcz się o nich zabijają.

Doktorat jest również naturalnym krokiem dla osób, które planują karierę naukową. W praktyce nie da się jej kontynuować bez dorobienia się „dr” przed nazwiskiem. Tylko to gwarantuje przyzwoitą pensję na uczelni i wejście w tryby ścieżki awansu zawodowego.

Doktorat to także sposób na zaspokojenie własnych ambicji. Nie wszyscy robią go z kunktatorskich pobudek. Wciąż nie brakuje osób, które po prostu chcą zgłębić interesujący ich temat.

Dlaczego nie warto robić doktoratu?

Przede wszystkim dlatego, że doktorat nie jest już synonimem wybitności. Nie jest tajemnicą, że wiele polskich uczelni dostrzegło rodzącą się „modę” na doktoraty, czego efektem jest masowe uruchamianie przewodów doktorskich. To po prostu sposób na podreperowanie wątłych uczelnianych budżetów.

Im więcej jest doktorów, tym mniej prestiżowy staje się ten tytuł. Zwłaszcza, że mamy całe rzesze osób, które napisały prace doktorskie dosłownie o niczym. Tacy doktorzy nie są atrakcyjni dla pracodawców, ponieważ trudno jest wykorzystać ich bardzo wąskie specjalizacje w gospodarce.

Ponadto warto wspomnieć, że polski rynek pracy cierpi na brak tzw. konkretnych fachowców i pracowników fizycznych. Pracodawcy coraz rzadziej szukają osób świetnie wykształconych, zwłaszcza w nieatrakcyjnych dziedzinach.

Na marginesie wspomnijmy jeszcze, że dla sporej grupy pracodawców młody doktor jest kandydatem do pracy podwyższonego ryzyka. Taka osoba z reguły nie ma imponującego doświadczenia zawodowego, ponieważ poświęciła się nauce. Co za tym idzie, jest przepełniona wiedzą teoretyczną, ale nie ma pojęcia, jak wykorzystać ją w realnych warunkach.

Decyzję o tym, czy warto zrobić doktorat, musisz oczywiście podjąć samodzielnie, biorąc pod uwagę przytoczone przez nas argumenty. Pamiętaj przy tym, że przewód doktorski potrafi być bardzo długi, kosztowny i męczący – nie ignoruj tego zwłaszcza wtedy, gdy nie masz solidnego zaplecza finansowego.

Jeśli to cię nie odstrasza, przygotuj się do tego najlepiej jak możesz. Zacznij już teraz oszczędzać i bezpiecznie inwestować aby zbudować sobie poduszkę finansową. Problemy finansowe nie powinny zaprzątać twojej uwagi w drodze po wymarzony tytuł doktora.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie