Czy warto zrobić sobie przerwę po szkole średniej? 5 argumentów na NIE

Maciej Piwowski
30.01.2017

Matura to bardzo stresująca seria egzaminów, która potrafi nieźle wymęczyć psychicznie. Dlatego wiele osób bierze pod uwagę zrobienie sobie dłuższej, np. rocznej przerwy przed rozpoczęciem dalszej edukacji na studiach. Jest to dość popularne rozwiązanie, które jednak ma wiele istotnych wad. Wymieniamy 5 argumentów, które powinny Cię przekonać, że zrobienie sobie przerwy po szkole średniej nie jest dobrym pomysłem.

  1. Słabe perspektywy zawodowe – jeśli przerwa ma Ci umożliwić zdobycie pieniędzy na studia, to takie podejście należy bardzo pochwalić. Problem w tym, że sama matura nie ma żadnej wartości na rynku pracy. Pracodawcy znacznie bardziej cenią osoby z konkretnym fachem w ręku, dlatego może się zdarzyć, że Twoje podania nie będą w ogóle rozpatrywane, w przeciwieństwie do młodych ludzi bez matury, ale po skończonej szkole zawodowej. Osoby ze średnim, ogólnym wykształceniem, mają trudne zadanie na rynku pracy, co zwykle oznacza konieczność podjęcia zatrudnienia na stanowisku pracownika fizycznego.
  2. Wyrwa w życiorysie – nawet jeśli po przerwie rzeczywiście wybierzesz się na studia i uzyskasz dyplom, to nie zmienisz faktu, że w Twoim życiorysie pozostanie plama. Dotyczy to szczególnie osób, które wykorzystały pauzę na podróżowanie lub zwykłe lenienie się. Każdy pracodawca zapyta o motywację dla takiego postępowania, a wielu może także uznać, że szybko się męczysz i łatwo tracisz motywację do rozwoju.
  3. Będzie Ci bardzo trudno wrócić do nauki – człowiek szybko przyzwyczaja się do dobrego, dlatego po roku planowanej przerwy możesz uznać, że w sumie to te studia nie są Ci do niczego potrzebne i jeszcze trochę z nimi poczekasz. Zanim się obejrzysz będziesz po trzydziestce, być może założysz rodzinę i ostatecznie na żadne studia już nie pójdziesz. Możesz tego bardzo żałować.
  4. Problemy w domu – jeśli po zrobieniu sobie przerwy od nauki zdecydujesz się zostać na utrzymaniu rodziców, to prędzej czy później powstaną na tym tle konflikty. Rodzice zaczną się zastanawiać, czy to aby na pewno tylko krótka przerwa, czy przypadkiem nie sprytny sposób na uniknięcie odpowiedzialności za swoje życie. Jeśli nie będziesz mieć pracy, to całkowicie uzależnisz się od łaski (i niełaski) rodziny.
  5. Ucierpią na tym znajomości – większość Twoich przyjaciół pewnie wybierze się na studia, co w oczywisty sposób wpłynie na relacje z nimi. Nie będą mieć tyle czasu, aby się z Tobą spotykać, poznają nowych znajomych, a wasza przyjaźń zacznie wygasać. To naturalna kolej rzeczy. Owszem, być może poznasz nowych ludzi, ale czy ich podejście do życia będzie dla Ciebie inspirujące?

Zanim więc zdecydujesz się na zrobienie sobie przerwy w nauce, weź pod uwagę powyższe argumenty i bardzo dokładnie przemyśl swój wybór – może on zaważyć na Twoim dalszym życiu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie