Podjęcie decyzji w sprawie wyboru kierunku studiów może sprawiać niektórym abiturientom sporo trudności. Duża część z nich nie wie, czy powinna kierować się własnymi zainteresowaniami, czy też przywiązywać wagę do prognoz i porad specjalistów ds. rynku pracy. Decyzja o wyborze kierunku ma często wpływ na późniejszą karierę zawodową danej osoby, dlatego powinna być przemyślana i podjęta całkowicie samodzielnie.
Czym zatem kierować się, wybierając studia? Czynników, które warto wziąć pod uwagę, jest kilka. Przyszły student powinien odpowiedzieć sobie na pytania takie jak: czy interesują mnie zagadnienia nauczane na danym kierunku studiów? Czy widzę się za pięć lub dziesięć lat jako pracownik w tej branży? Ile osób co roku kończy wybrane przeze mnie studia? Na jakim poziomie jest bezrobocie wśród absolwentów tego kierunku?
Przyszły student musi mieć pewność, że interesują go przynajmniej niektóre zagadnienia wykładane na danym kierunku – to absolutna podstawa. Dzięki temu nie zniechęci się do nauki, a w przyszłości może zostać specjalistą w interesującej go dziedzinie.
Kolejnym kryterium są perspektywy wiążące się z ukończeniem wybranego kierunku. Warto w szczególności zwrócić uwagę na liczbę osób, która co roku kończy dane studia. Zbyt duża ilość absolwentów niekorzystnie wpływa na ich szanse na znalezienie pracy – rynek nie jest aż tak elastyczny.
Innym czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę, jest unikatowość danego kierunku studiów w skali całego kraju. Niektóre uczelnie umożliwiają podjęcie nauki na kierunkach, które łączą w sobie zagadnienia z różnych dziedzin;absolwenci takich kierunków mają większe szanse na rynku pracy, ich umiejętności i wiedza są bardziej uniwersalne.. Warto w tym kontekście wspomnieć o Wyższej Szkoły Bankowej – uczelnia ma w swej ofercie kierunki związane z szeroko rozumianym biznesem; student może wybrać np. prawo w biznesie, psychologię w biznesie, ale i informatykę w biznesie czy design w biznesie. Ukończenie tego rodzaju studiów wymaga od studenta umiejętności dostrzegania ekonomicznych aspektów dziedziny, z którą wiąże przyszłość. To bardzo pożyteczna umiejętność, dzięki której absolwent szybciej odnajdzie się na rynku pracy.
Czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze kierunku studiów:
Artykuł partnera.