Dlaczego pracodawcy nie chcą finansować szkoleń i studiów swoim pracownikom? Najczęstsze powody

Krzysztof Jagielski
19.09.2022

Chyba każdy pracodawca stara się dbać o swoich pracowników i robić wszystko, aby stworzyć im komfortowe, godne warunki pracy. Znalezienie nowych pracowników jest szalenie trudne, tym bardziej na stanowiska wymagające specjalistycznych kwalifikacji. Tym bardziej dziwi fakt, że nadal wielu pracodawców nie chce finansować swoim pracownikom szkoleń, studiów czy kursów zawodowych. Jakie są tego przyczyny? Najważniejsze omawiamy w naszym poradniku.

Obawa przed „dezercją” pracownika

Prozaicznym powodem, dla którego pracodawcy niechętnie finansują szkolenia, studia i kursy swoim pracownikom jest brak zaufania do kadr. W Polsce nadal funkcjonuje przekonanie, że gdy tylko pracownik zdobędzie nowe kwalifikacje na koszt pracodawcy, to od razu zacznie sobie szukać nowej, lepiej płatnej pracy u konkurencji. To oczywiście gruba przesada.

Owszem, lepiej wykształcony, posiadający rzadkie kompetencje zawodowe pracownik, na prawo oczekiwać, że pracodawca zaoferuje mu lepsze warunki finansowe. To naturalna kolej rzeczy. Należy przy tym pamiętać, że koszt inwestycji w pracownika jest zawsze o wiele niższy w porównaniu z tym, jakie wydatki ponosi firma w związku z rekrutowaniem i wdrażaniem nowych pracowników.

Zakładanie, że firmy na to nie stać

Wielu pracodawców nadal wychodzi z założenia, że kursy i szkolenia zawodowe, zwłaszcza specjalistyczne, są poza ich zasięgiem finansowym. Najlepiej, gdyby pracownik sfinansował to z własnej kieszeni, a w przyszłości otrzymał podwyżkę (przynajmniej teoretycznie).

Okazuje się jednak, że wartościowe szkolenia zawodowe, które realnie podnoszą kwalifikacje kadr, nie są wcale takie drogie – szczególnie w dobie powszechnych szkoleń organizowanych online. Tutaj dodatkową zaletą jest fakt, że udział w szkoleniu czy nawet w pełnym cyklu studiów nie będzie kolidować z obowiązkami zawodowymi pracownika.

Brak wiedzy na temat dostępnych szkoleń

W każdej branży co jakiś czas pojawiają się nowe wytyczne, wzorce, lepsze rozwiązania etc. Pracownicy powinni być z tym wszystkim na bieżąco, ponieważ ich kompetencje zawodowe mają bezpośrednie przełożenie na konkurencyjność przedsiębiorstwa.

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy, któremu zależy na inwestowaniu w kadry i uatrakcyjnianiu zakładu w oczach pracowników, jest stałe szukanie wartościowych szkoleń, kursów zawodowych czy nawet studiów podyplomowych. Ich sfinansowanie może być znakomitym sposobem na podniesienie morale w zespole oraz zacieśnienie relacji na linii pracownik-pracodawca.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie