Dlaczego warto pójść do technikum zawodowego?

Maciej Piwowski
14.02.2022

Technika zawodowe w ostatnich latach przeżywają prawdziwe oblężenie. Trudno się temu dziwić, gdy weźmiemy pod uwagę potrzeby polskiego rynku pracy, cierpiącego na chroniczny brak fachowców. To przemawia do wyobraźni młodych ludzi wybierających szkołę średnią. Wciąż nie wiesz, czy warto pójść do technikum zawodowego? Sprawdź najważniejsze argumenty, które za tym przemawiają.

Prestiż

Jeszcze kilkanaście lat temu panowało przekonanie, że technika zawodowe są opcją dla osób mniej ambitnych, które nie chcą zdobyć wyższego wyksztalcenia, ale jak najszybciej pójść do pracy. Dziś sytuacja diametralnie się zmieniła. Technika zawodowe, szczególnie te najwyżej oceniane, są szkołami cieszącymi się o wiele większym prestiżem w porównaniu z liceami ogólnokształcącymi. Trudniej jest się też do nich dostać.

Zdobędziesz konkretny zawód

Najważniejszą korzyścią wynikającą z pójścia do technikum zawodowego jest to, że po ukończeniu szkoły masz już konkretny fach w ręku. To otwiera przed Tobą szeroko drzwi prowadzące na rynek pracy. Możesz albo podjąć zatrudnienie w wyuczonym zawodzie (z czym prawdopodobnie nie będziesz mieć żadnego problemu), albo dalej się kształcić – takiego wyboru z reguły nie mają absolwenci liceów ogólnokształcących.

Masz możliwość kontynuowania nauki

Technikum zawodowe jest szkołą średnią, której ukończenie pozwala przystąpić do egzaminu dojrzałości. Zdając maturę możesz pójść na studia wyższe i np. zdobyć tytuł inżyniera, co znacząco umocni Twoją pozycję na rynku zatrudnienia.

Nawiązanie cennych kontaktów zawodowych

Już w trakcie nauki w technikum odbędziesz praktyki zawodowe w firmie współpracującej z daną szkołą lub wybranej przez Ciebie. To nie tylko cenne doświadczenie, ale również świetny sposób na to, aby nawiązać pierwsze kontakty branżowe, które będzie można odnowić po ukończeniu szkoły. W ten sposób będziesz mieć bardzo ułatwiony start na rynku pracy.

Będziesz się kształcić w obszarze, który naprawdę Cię interesuje

Osoby idące do liceum ogólnokształcącego bardzo często nie wiedzą, co chcą robić w dorosłym życiu. Kształcą się więc w różnych dziedzinach wiedzy, w efekcie czego mogą mieć później poważny problem z wybraniem kierunku studiów, nie wspominając już o ścieżce zawodowej. Takie sytuacje raczej nie zdarzają się absolwentom techników, którzy wybierają klasę zgodną ze swoimi zainteresowaniami i planami dotyczącymi dalszej kariery.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie