Dlaczego warto studiować pedagogikę?

Mariusz Siwko
28.06.2019

Kierunki pedagogiczne nie cieszą się w naszym kraju poważaniem. Osoby, które idą na takie studia, są wyśmiewane, przyczepia się im łatkę leni i oportunistów, którzy niczego w życiu nie osiągną. To bardzo krzywdzące opinie, bo w rzeczywistości studia pedagogiczne wcale nie są złym wyborem. W tym poradniku podajemy kilka argumentów, które przemawiają za rozpoczęciem edukacji wyższej na kierunkach pedagogicznych.

Duże szanse na znalezienie pracy

Pedagog to jeden z tych zawodów, których nie da się zastąpić robotami. Jest praktycznie pewne, że w przyszłości wciąż będzie zapotrzebowanie na pedagogów, ponieważ ktoś musi uczyć dzieci. Mało tego: obserwowany odpływ nauczycieli z rynku prędzej czy później spowoduje, że osoby z wykształceniem pedagogicznym będą mogły liczyć na znacznie atrakcyjniejsze oferty pracy.

Pedagog to nie tylko nauczyciel

Zawód pedagoga powszechnie utożsamia się z nauczycielem. Tymczasem ta profesja obejmuje znacznie więcej dziedzin życia. Nie wszyscy wiedzą, że istnieją też pedagodzy specjalizujący się w pracy z osobami dorosłymi – pomagają im nawiązywać kontakty międzyludzkie, pokonywać nieśmiałość, wrodzoną aspołeczność czy rozwijać swoje kariery. Z pewnością będzie również rosnąć zapotrzebowanie na pedagogów rodzinnych, którzy wspierają rodziców w wychowaniu tak zwanych trudnych dzieci.

Pedagog dobrze odnajdzie się w wielu zawodach

Studia pedagogiczne, choć uważane za mało praktyczne, w rzeczywistości przekazują dość konkretny zasób wiedzy. Wykształceni pedagodzy są między innymi specjalistami od pracy w grupie, co jest bardzo przydatną umiejętnością w korporacjach. Pedagog może wykonywać wszelkie zawody wymagające pracy z drugim człowiekiem. Świetnie sprawdzi się więc w roli doradcy klienta, przedstawiciela handlowego, animatora etc.

Możliwość dalszego specjalizowania się

Ukończenie studiów pedagogicznych otwiera drogę do bycia ekspertem w różnych dziedzinach, również bardzo poszukiwanych. Dla wielu zaskoczeniem może być fakt, że utalentowani i wyspecjalizowani pedagodzy są potrzebni chociażby w policji, gdzie mogą zrobić karierę na stanowisku kryminologa. Z kolei w wielkich korporacjach pedagodzy doskonale sprawdzają się w działach HR czy PR, uzupełniając wiedzę na studiach podyplomowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie