Rynek szkoleniowy rozwija się w naszym kraju bardzo prężnie. W praktycznie każdym większym mieście codziennie są organizowane różne szkolenia, których celem jest podniesienie kompetencji uczestników. Oczywiście bardzo ważne jest, aby osoba prowadząca szkolenie była autorytetem dla słuchaczy i przekazywała im cenną wiedzę. Poznaj 5 powodów, dla których warto uczestniczyć w szkoleniach.
- Poszerzenie kontaktów – w szkoleniach często biorą udział osoby działające w tej samej lub pokrewnej branży. To nie tylko szeregowi pracownicy, ale także kadra managerska, nierzadko sami właściciele firm. Podczas szkoleń zawsze jest przerwa na kawę czy posiłek, a to doskonała okazja, aby przedstawić się jak największej liczbie osób. Takie kontakty mogą okazać się bezcenne w przyszłości. Dlatego warto być aktywnym podczas szkolenia, zadawać mądre pytania, pokazywać swoją wiedzę – być może ktoś z uczestników zwróci na to uwagę?
- Spojrzenie na swoją pracę z dystansu – wykonując codziennie te same czynności, choćby były one bardzo kreatywne, i tak w końcu wpadniesz w rutynę i zaczniesz odczuwać delikatne wypalenie. Udział w szkoleniu jest na to świetnym lekarstwem. Możesz posłuchać kompetentnych osób, które mają inne spojrzenie na Twoją branżę czy specjalizację. To często praktycy, którzy przedstawią Ci swoje doświadczenia i dadzą gotowe rozwiązania do zastosowania na Twoim stanowisku. Jest szansa, że dowiesz się czegoś, o czym nie miałeś pojęcia i to doda Ci skrzydeł.
- Zwiększenie kompetencji zawodowych – to główny cel każdego szkolenia. Uczestnik ma wyjść z niego bogatszy o cenną wiedzę i pomysły na poprawienie swojej wydajności w pracy. Jest to bardzo korzystne zarówno dla pracodawcy, jak i dla samego pracownika, ponieważ wzmacnia jego pozycję na rynku pracy. Udział w prestiżowym szkoleniu można spokojnie wpisać do CV.
- Pokonanie lęku przed zmianą – czasy są takie, że mało kto może sobie pozwolić na stanie w miejscu i ugrzęźnięcie na zawodowej mieliźnie. Rynek wymaga od pracowników ciągłego doskonalenia i poszerzania swoich umiejętności. Być może masz pomysły na to, jak pchnąć swoją karierę do przodu, ale nie wiesz, czy są one dobre i jak wprowadzić je w życie? Podczas szkolenia możesz znaleźć odpowiedzi na te pytania i tym samym zmotywować się do działania.
- Zyskanie wiedzy, którą można zastosować w praktyce – nawet znakomici fachowcy w końcu wpadają w czarną dziurę i cierpią na deficyt pomysłów, które mogłyby usprawnić ich pracę czy pomóc ich firmom nabrać wiatru w żagle. Dobry szkoleniowiec przekazuje swoim słuchaczom praktyczną wiedzę i daje im gotowe rozwiązania oparte na własnych doświadczeniach. To może być bardzo inspirujące.
Oczywiście wszystkie te korzyści można osiągnąć tylko wtedy, gdy weźmie się udział w naprawdę wartościowym szkoleniu, prowadzonym przez osobę o dużych kompetencjach. W dobie ogromnej podaży szkoleń trzeba bardzo uważać, aby nie trafić na zwykłą, nudną i bezcelową pogadankę.