Dlaczego warto zostać fizjoterapeutą?

Maciej Piwowski
22.11.2017

Spośród wielu kursów zawodowych oferowanych przez prywatne szkoły, szczególną popularnością cieszą się te przygotowujące do wykonywania profesji fizjoterapeuty. Przypadek? Absolutnie nie. Młodzi ludzie (starsi też) doskonale wiedzą, że to zawód z dużym potencjałem, który w perspektywie wielu lat może dać gwarancję atrakcyjnych zarobków. Jeśli nie masz pomysłu na swoją karierę, poważnie weź pod uwagę zostanie fizjoterapeutą. Te argumenty powinny Cię przekonać.

Rosnąca liczba klientów

Europejskie społeczeństwa się starzeją – w niektórych krajach, jak Niemcy czy Francja, ten proces jest szczególnie dynamiczny. Dlatego tamtejsze gospodarki pilnie potrzebują rąk do pracy, natomiast osoby, które nie są już czynne zawodowo, szukają profesjonalnych usług fizjoterapeutycznych. I są skłonne za to sowicie zapłacić.

We wspomnianych krajach, jak również np. w Wielkiej Brytanii, Luksemburgu, Belgii, Danii, państwach Skandynawskich, pilnie potrzeba wykształconych fizjoterapeutów. Szukają ich zarówno osoby prywatne, jak i szpitale czy inne placówki medyczne. Nie jest to epizod, ale stan, który będzie się utrzymywać przez kolejne lata. Żyjemy coraz dłużej, a to oznacza więcej pracy dla fizjoterapeutów.

Bardzo dobre zarobki

W Wielkiej Brytanii wykształcony fizjoterapeuta może liczyć na zarobki rzędu 30-40 tysięcy funtów rocznie. Podobne stawki obowiązują w Niemczech. W Polsce tak różowo jeszcze nie jest, ale już teraz dobry specjalista bez problemu może oczekiwać wynagrodzenia na poziomie 100-150 złotych za godzinę. To stawka, o której wielu przedstawicieli innych profesji może tylko pomarzyć.

Fizjoterapeuci nie mają też problemu ze znalezieniem pracy, przynajmniej w Europie Zachodniej. Jeśli więc bierzesz pod uwagę emigrację, ale nie chcesz zajmować się myciem naczyń czy pakowaniem żywności, to inwestycja w kurs fizjoterapeuty z pewnością  Ci się opłaci.

Zawód nie dla każdego

Trzeba oczywiście pamiętać, że praca fizjoterapeuty jest bardzo wymagająca i nie każdy się do niej nadaje. Chodzi nie tylko o obciążenie fizyczne, ale także psychiczne. Pacjenci miewają różne przypadłości, którymi czasami chcą się z kimś podzielić. Fizjoterapeuta powinien więc być nie tylko dobrym fachowcem, ale także osobą z dużymi pokładami empatii.

Osoby wykonujące ten zawód na 100% szybko się wypalają, przede wszystkim psychicznie. Kursy niestety rzadko uczą radzenia sobie ze stresem i nieoczekiwanymi sytuacjami, jakie potrafią zgotować pacjenci.

Zawodu fizjoterapeuty nie można więc traktować jak każdego innego. To rodzaj misji i powołania do niesienia pomocy innym. A że przy okazji można na tym dobrze zarobić? Tym lepiej!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie