Dwulatek w przedszkolu? Ryzykowny, ale nie taki zły pomysł

Piotr Kowalczyk
28.11.2017

Przed takim problemem staje coraz więcej polskich rodziców. Jeśli mama chce wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim, ktoś musi się zaopiekować dzieckiem. Nie zawsze można liczyć na pomoc dziadków, z kolei dostępność do publicznych żłobków jest bardzo mała. Opiekunka i prywatny żłobek to z kolei „drogie imprezy”, dlatego rodzice niecierpliwie czekają, aż dziecko będzie gotowe do pójścia do przedszkola. Niektóre placówki przyjmują nawet dwulatki. Czy to nie za wcześnie?

Dwulatek w przedszkolu może sobie nieźle poradzić

Najczęściej przedszkola zgadzają się przyjąć dzieci dwu i pół letnie, które opanowały już podstawowe umiejętności i potrafią się komunikować. Dlatego zanim w ogóle weźmiesz pod uwagę zapisanie malucha do przedszkola, rzetelnie oceń, czy dziecko na pewno jest na to gotowe. Co warto sprawdzić?

  • Czy dziecko potrafi samodzielnie zjeść posiłek,
  • Czy dziecko potrafi się ubrać, ewentualnie z delikatną pomocą dorosłego,
  • Czy dziecko bez problemu korzysta z toalety,
  • Czy dziecko potrafi werbalnie wyrazić swoje potrzeby i komunikować się z rówieśnikami.

Są to najważniejsze kwestie i jeśli dziecko opanowało te umiejętności, to nie będzie mieć większych problemów z adaptacją w grupie ze starszymi maluchami. Musisz mieć bowiem świadomość, że w żadnym przedszkolu nie ma grup dwulatków. Tak małe dzieci są po prostu „dokooptowane” do najmłodszej grupy, najczęściej składającej się z trzylatków.

Porozmawiaj z wychowawcą grupy

Gdy już zdecydujesz się zapisać dwulatka do przedszkola i dziecko zostanie przyjęte, umów się na długą i rzeczową rozmowę z wychowawczynią grupy. Przekaż jej wszystkie szczególne informacje na temat dziecka, jego przyzwyczajeń, specyficznych zachowań. Może się przecież zdarzyć, że maluch nie potrafi jeszcze dobrze mówić, ale świetnie pokazuje, co jest mu potrzebne – np. wskazuje na spodenki w sytuacji, gdy chce iść do toalety.

Im więcej informacji przekażesz wychowawczyni, tym mniej problematyczne będą pierwsze dni dziecka w przedszkolu. Nauczyciele będą od razu wiedzieć, jak postępować z maluchem, by pomóc mu w integracji z grupą starszych dzieci.

Nie bój się!

Strach ma wielkie oczy, dlatego każdy rodzic drży na myśl o posłaniu dziecka do przedszkola, szczególnie tak małego. Musisz jednak postępować logicznie i absolutnie nie przekazywać złych emocji pociesze. Uświadom sobie, że dziecko potrzebuje kontaktu z rówieśnikami lub nawet nieco starszymi kolegami. To bardzo pozytywnie wpłynie na jego rozwój.

Dwulatki, które chodzą do przedszkola, znacznie szybciej uczą się samodzielności, zaczynają płynniej mówić, mają o wiele mniejsze problemy z nawiązywaniem kontaktów. Decyzja jednak należy do Ciebie i jest uzależniona od tego, czy Twoja pociecha rzeczywiście „nadaje się”, aby tak wcześniej zacząć uczęszczać do przedszkola.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie