Szkoły dwujęzyczne są już w Polsce niemal standardem i działają w praktycznie każdym większym mieście. Coraz większą popularność zdobywają sobie także dwujęzyczne przedszkola. Rodzice, których stać na opłacenie czesnego, widzą w tym rozwiązaniu wiele korzyści dla swoich dzieci. Dwujęzyczność jest nie tylko modna, ale też bardzo pomocna w życiu. Wymieniamy 5 największych atutów edukacji dwujęzycznej.
- Bardzo efektywna nauka języka – im wcześniej dziecko zacznie uczyć się języka obcego, tym łatwiej będzie mu go przyswoić. Na pewnym etapie edukacji dwujęzycznej np. język angielski przestaje być dla dziecka obcy – staje się dla niego normalnym narzędziem komunikacji. To znacznie ułatwia start w życie. Zdaniem naukowców biegłe poznanie języka obcego wymaga posługiwania się nim przez 20% czasu każdego dnia. Szkoła dwujęzyczna to zapewnia.
- Możliwość nauki kolejnych języków obcych – jeśli dziecko biegle mówi już np. po angielsku, na późniejszym etapie może rozpocząć naukę kolejnego języka obcego, np. francuskiego, hiszpańskiego czy rosyjskiego. W ten sposób znacznie zwiększy swoje kompetencje i atrakcyjność na rynku pracy. Zawsze będzie o ten jeden język „do przodu” w stosunku do rówieśników.
- Otwartość na świat i innych – w szkołach dwujęzycznych kładzie się bardzo duży nacisk na to, aby dzieci uczyły się tolerancji, chłonęły wiedzę o świecie, innych krajach, religiach, obyczajach. Normą jest, że do jednej klasy chodzą uczniowie o różnych kolorach skóry (do szkół dwujęzycznych swoje dzieci posyłają np. żołnierze czy dyplomaci). Dzięki temu dziecko ma otwarty umysł, jest wolne od uprzedzeń i mniej narażone na wykształcenie się w nim nietolerancji czy rasizmu.
- Wysoki poziom kształcenia – szkoły dwujęzyczne to zwykle placówki prywatne, w których bardzo duży nacisk kładzie się na poziom edukacji. Nauczyciele są bardziej wymagający, ale też mają lepszy kontakt z uczniami. Szkoła pilnuje, aby podopieczni robili stałe postępy, ponieważ tego wymagają rodzice, którzy głęboko sięgają do portfeli.
- Większe możliwości w zakresie wyboru ścieżki kariery – dwujęzyczne dziecko to dwujęzyczny dorosły. Podkreślmy: po takiej edukacji np. język angielski nie jest dla człowieka obcy, ale równoznaczny z ojczystym. Dlatego osoba rozpoczynająca karierę może wybrać jej dowolną ścieżkę i np. wyjechać do innego kraju, gdzie bez problemu znajdzie pracę nawet w administracji czy na wysokich stanowiskach wymagających biegłego posługiwania się językiem angielskim.
Edukacja dwujęzyczna zdobywa sobie coraz większą popularność. Oferują ją także uczelnie wyższe. Jest to odpowiedź na realia współczesnego świata. Dziś znajomość przynajmniej jednego języka obcego jest praktycznie koniecznością.