Gdzie mieszkać podczas studiów za granicą?

Maciej Piwowski
20.11.2017

Jesteś maturzystą i zastanawiasz się nad wyjazdem za granicę? To doskonały pomysł - studiowanie poza granicami kraju daje bowiem szansę na zdobycie wielu cennych doświadczeń oraz umocnienie swojej pozycji na rynku pracy. Nie da się jednak ukryć, że decyzja o wyjeździe bywa trudna. Obawiamy się bowiem wielu rzeczy, jak choćby tego gdzie będziemy mieszkać. Postaramy się rozwiać te wątpliwości. Poznaj możliwości mieszkaniowe dla studenta za granicą.

Akademik - wciąż popularne rozwiązanie

Wiele osób, które wyjeżdżają na zagraniczne studia, decyduje się na zamieszkanie w akademiku. Ma to sporo zalet - przede wszystkim nie musimy działać na własną rękę, co w przypadku wyjazdu po raz pierwszy dla wielu osób jest sporym ułatwieniem. Nie bez znaczenia jest również fakt, że wybór takiego rozwiązania jest po prostu tańszy. Akademiki są darmowe lub udostępniane za niewielką opłatą. Niestety, rozwiązanie to nie jest wolne od wad. Standard mieszkań nie jest wysoki, często nie mamy możliwości wyboru lokatora, trudno też o prywatność czy idealne warunki do nauki. Niemniej jednak, jeśli obawiasz się, że nie poradzisz sobie finansowo z wynajmem mieszkania, warto rozważyć taką opcję.

Mieszkanie - jak je wynająć?

Kolejnym rozwiązaniem jest wynajęcie mieszkania. Wbrew pozorom, nie musi oznaczać to dużych kosztów. W większości europejskich miast ceny wynajmu mieszkania wahają się od 200 do 500 Euro miesięcznie. Jeśli uda Ci się znaleźć pracę lub wynająć mieszkanie z innymi osobami, koszty te nie powinny stanowić dla Ciebie obciążenia. Musisz jedynie pamiętać o tym, by poszukiwania lokum rozpocząć odpowiednio wcześnie. W wielu miastach poszukiwanie mieszkania warto rozpocząć już w marcu, by mieć pewność, że podczas studiów będziemy mieli dach nad głową.

W jaki sposób szukać mieszkania? Możesz oczywiście działać na własną rękę i sprawdzać oferty na zagranicznych portalach ogłoszeniowych. Bywa to jednak dość czasochłonne. Dlatego też warto poszukać ułatwień. Czasem w poszukiwaniu lokalu mieszkalnego pomaga uczelnia. Spora część uniwersytetów prowadzi bowiem współpracę z firmami zajmującymi się zakwaterowaniem. Rozwiązaniem może okazać się także skorzystanie z portali takich jak housinganywhere.com. To miejsce, w którym znajdziesz oferty osób oferujących wynajem mieszkań w każdym zakątku świata. Znajdziesz tu również ludzi, którzy poszukują współlokatora. Podjęcie decyzji o wspólnym wynajmie mieszkania z osobą, która będzie studiować tam gdzie Ty, jest dobrym i popularnym rozwiązaniem, które pozwala sporo zaoszczędzić. Warto więc je rozważyć, zwłaszcza jeśli nie lubisz mieszkania w pojedynkę oraz szybko i chętnie nawiązujesz nowe znajomości.

Podsumowując, znalezienie dachu nad głową na czas studiów nie jest trudne. W dzisiejszych czasach mamy bowiem wiele możliwości, co więcej, również uczelnie robią wszystko, by ułatwić osobom z zagranicy start w studenckie życie. Pamiętaj jedynie o tym, by poszukiwania mieszkania rozpocząć od razu po wysłaniu formularza aplikacyjnego. Dzięki temu unikniesz gorączkowego sprawdzania ofert i zyskasz pewność, że ze wszystkim zdążysz przed rozpoczęciem studiów.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem Elab: https://elab.edu.pl/

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie