Głośne czytanie dziecku to wstęp do edukacji

Remigisz Szulc
19.03.2019

Naprawdę trudno zrozumieć, dlaczego wciąż tak wielu rodziców nie znajduje około 20 minut dziennie na to, aby poczytać swoim dzieciom na głos. Nie można tego usprawiedliwiać zapracowaniem i zmęczeniem. Po części jest to efekt lenistwa, po części też braku świadomości, jak fantastyczne rezultaty przynosi głośne czytanie dziecku, i to już od najmłodszych lat. Sprawdź je i… przestań szukać wymówek.

Szybszy rozwój mowy

Nie ma wątpliwości, że dzieci, którym rodzice bardzo wcześnie czytają na głos, szybciej zaczynają mówić. To z kolei wpływa na ich relacje z rówieśnikami oraz domownikami. Dziecko może się swobodnie porozumiewać, wyrażać swoje potrzeby. Wczesny rozwój mowy nie pozostaje również bez wpływu na inteligencję dziecka i jego adaptację w środowisku przedszkolnym czy później szkolnym.

Bogatszy zasób słownictwa

Dziecko chłonie słownictwo przede wszystkim od swoich rodziców. Wiadomo jednak, że na co dzień posługujemy się językiem potocznym, a nie literackim. Poza tym wszyscy rodzice mają tendencję do upraszczania komunikacji z dzieckiem. Czytanie na głos gwarantuje, że maluch pozna znacznie więcej słów, co z pewnością pomoże mu już na etapie pobierania edukacji w szkole.

Pobudzanie wyobraźni

Kreatywność jest dziś w cenie, ale nie da się jej nauczyć. Naturalna umiejętność kreatywnego myślenia jest nabywana w bardzo młodym wieku. Dzieci, którym rodzice czytają na głos, mają o wiele lepiej wykształconą wyobraźnię, co pomoże im nie tylko w szkole, ale także już w dorosłym życiu.

Budowanie silnej więzi z rodzicem

Wspólne czytanie, najlepiej wieczorem, to fantastyczny moment zarówno dla rodzica, jak i dziecka. W ciągu dnia na pewno nie macie dla siebie zbyt dużo czasu. Gdy zamykacie się w pokoju pociechy, nic innego się już nie liczy. Właśnie dlatego przejęcie „obowiązku” czytania zalecamy przede wszystkim temu z rodziców, który ma mniejszy kontakt z dzieckiem z powodu np. specyfiki pracy.

Uwrażliwia dziecko na literaturę

Może Ci się wydawać, że literatura nie jest dziecku do niczego potrzebna, ale to nieprawda. Książki są źródłem wiedzy, motywują do samodzielnego poszukiwania odpowiedzi na różne pytania, często budzą w dziecku życiowe pasje. Nie zapominaj też, że w szkole Twoja pociecha będzie musiała czytać lektury. Jeśli zadbasz, aby miała kontakt z literaturą od najmłodszych lat, będzie jej o wiele łatwiej zaakceptować szkolny rygor.

Jeśli więc z jakiegoś powodu nie czytasz swojemu dziecku na głos, zmień to od dzisiaj. Nie wmawiaj sobie, że nie masz na to siły czy czasu. Takie wspólne czytanie może też być dla Ciebie świetną formą relaksu po ciężkim dniu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie