Młodzi ludzie z zasady nie przepadają za nauką. Nic dziwnego – nasz system edukacji i podejścia do ucznia jest nieco przestarzały i nastawiony głównie na przyswajanie wiedzy poprzez książki. Szansą na przełamanie tego stereotypu jest połączenie nauki teoretycznej i praktycznej w jedno. Jakie szkoły zapewniają takie podejście? Przede wszystkim technika, które w ostatnich latach stają się coraz bardziej popularne wśród gimnazjalistów. Cóż w nich takiego innowacyjnego i ciekawego dla młodego człowieka?
Technikum – szkoła przyszłości
Nikt nie ukrywa faktu, że w dzisiejszych czasach to praktyka i doświadczenie gra główne skrzypce jeśli chodzi o karierę zawodową. To właśnie te czynniki wymieniane są jeszcze przed wykształceniem przez wielu rekruterów i właścicieli firm. Nic więc dziwnego, że młodzi ludzie, którzy myślą o swojej przyszłości, wybierają szkoły takie jak http://szkolykreatywne.pl/, bo wiedzą, że tylko połączenie zdobywania wiedzy teoretycznej i praktycznej jednocześnie jest gwarantem ich przyszłości. Dzięki technicznemu wykształceniu nie zamykają sobie oni dalszej możliwości kształcenia, ale jednocześnie zdobywają zawód, który pozwoli im na podjęcie pracy już po czterech latach nauki. Młodzież, która wybiera tego rodzaju rozwiązanie nie jest krótkowzroczna i już dziś myśli o tym, jak będzie wyglądała ich przyszłość za 5 czy 10 lat.
Jakie kierunki ciekawią młodych
Najpowszechniej wybieranymi szkołami średnimi są technika informatyczne i gastronomiczne. Właśnie te dwa kierunki przeżywają w ostatnim czasie swoisty renesans, dzięki czemu, już za kilka lat będziemy mogli jako kraj chwalić się wykształconą kadrą młodych i zdolnych informatyków i kucharzy. Choć jeszcze jakiś czas temu oba te zawody utożsamiane były raczej z niezbyt ciekawą przyszłością, dziś są swoistym prestiżem i ścieżką rozwoju obieraną zarówno przez chłopców, jak i przez dziewczyny. Po technikum informatycznym niekoniecznie trzeba być serwisantem. Równie dobrze, możemy zająć się projektowaniem gier, aplikacji mobilnych, czy grafiką komputerową. Ponadto kucharz jest dziś znacznie bardziej prestiżowym zawodem, niż jeszcze kilka lat temu. Teraz mówi się wręcz o szefach kuchni, mistrzach cukiernictwa, a technikum gastronomiczne nie kojarzy się głownie z kotletami i stołówkowym jedzeniem.
Nauka, praktyka i co jeszcze?
Szkoły coraz częściej zachęcają młodych do nauki nie tylko świetnym programem i ciekawym zapleczem praktyk, lecz również kadrą i innowacyjnym podejściem do nauki w ogóle. Chodzi zarówno o sposób przeprowadzania zajęć, jak i kwestie związanie z wyposażeniem sal, czy dodatkowymi zajęciami, które przyciągają młodych ludzi do siebie. Szkoła nie jest już miejscem, z którego się ucieka, a miejscem, do którego chce się wracać!
Artykuł partnera.