Jak dobrze wybrać promotora pracy magisterskiej?

Remigisz Szulc
05.10.2017

To już ostatnia prosta. Udało Ci się przetrwać prawie całe studia, ale czeka Cię jeszcze najważniejszy akt procesu wyższej edukacji: napisanie i obrona pracy dyplomowej. Zanim zabierzesz się za zbieranie materiałów i usiądziesz do klawiatury musisz wybrać promotora, który swoim autorytetem potwierdzi jakość Twojej pracy. Znalezienie odpowiedniego promotora nie jest wcale takie proste. Jak nie popełnić błędu? Przeczytaj nasz poradnik.

Zacznij od ustalenia tematu pracy

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez studentów jest wybranie promotora, który ma opinię „łagodnego”, ale jednocześnie specjalizuje się w tematyce, która kompletnie nie interesuje żaka. Efekt będzie taki, że pisanie pracy pójdzie Ci jak po grudzie, a ocena na dyplomie niestety to odzwierciedli.

Dlatego pamiętaj, że najważniejsze jest to, czy tematyka pracy jest dla Ciebie interesująca. Jeśli będziesz dobrze rozumieć podjęte zagadnienie, to promotor – jaki by nie był – może Ci wyłącznie pomóc, a nie zaszkodzić. Zacznij więc od wyboru tematu pracy i dopiero wtedy rozejrzyj się za promotorem specjalizującym się w danym zakresie badań naukowych.

Zrób dobre wrażenie na promotorze

Aby było to możliwe, nie wystarczy się tylko ładnie uśmiechnąć. Promotorzy prac dyplomowych to z reguły naukowcy, dla których największym wyróżnieniem jest docenienie ich zdobyczy intelektualnych. Dlatego zanim jeszcze zapukasz do pokoju promotora, dokładnie zapoznaj się z jego dorobkiem naukowym. Poznaj kilka jego publikacji (listę na pewno znajdziesz w uczelnianej bibliotece), zorientuj się, jaka tematyka najbardziej interesuje naukowca.

W ten sposób zyskasz ogromną przewagę już na początku współpracy, ponieważ promotor zacznie Cię traktować poważnie. Robiąc na nim pozytywne wrażenie ułatwisz sobie przejście całego procesu pisania pracy oraz zapewnisz sobie delikatną przychylność podczas obrony.

Przeprowadź wywiad wśród studentów starszego rocznika

O wyborze promotora warto pomyśleć już na czwartym roku studiów. To świetny moment, aby podpytać starszych kolegów, jakie mają doświadczenia z danymi profesorami. Taka wiedza może się okazać bezcenna. Czasami jest przecież tak, że promotor nie wykazuje większego zainteresowania swoimi studentami, notorycznie odwołuje spotkania, nie przykłada się do analizy przedstawionych mu rozdziałów pracy.

Choć może się wydawać, że „czepialski” promotor to najgorsza opcja, w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Lepiej trafić na osobę poważnie podchodzącą do swoich obowiązków, niż ryzykować problemy podczas obrony słabej pracy.

Na koniec pamiętaj o jeszcze jednej ważnej rzeczy: jeśli masz już upatrzonego promotora, to nie zwlekaj z poproszeniem go o prowadzenie Twojej pracy dyplomowej. Najlepsi naukowcy są rozchwytywani i może się okazać, że promotor zwyczajnie Ci odmówi z powodu braku miejsc.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie