Jak nauczyć się występować publicznie? Garść przydatnych wskazówek

Mateusz Nowak
20.01.2020

Wystąpienia publiczne są zawsze bardzo stresujące – nawet doświadczeni aktorzy czy artyści sceniczni podkreślają, że po wielu latach nadal odczuwają tremę. Ważne, aby działała ona motywująco i ułatwiała skupienie się na swojej kwestii. To jednak wymaga praktyki, a na początku – przełamania strachu. Jak zatem nauczyć się występować publicznie, na przykład podczas szkoleń, imprez firmowych czy egzaminów? W naszym poradniku znajdziesz podstawowy zestaw ćwiczeń.

Zawsze najpierw napisz swoją kwestię

Nie chodzi o to, aby odczytać ją z kartki. Zapisując własne przemyślenia, którymi chcesz się podzielić z innymi podczas wystąpienia publicznego, dużo łatwiej zapamiętasz kluczowe kwestie. W większości jesteśmy wzrokowcami, dlatego w sytuacji pojawienia się tzw. czarnej dziury w głowie, będziesz w stanie odszukać w pamięci wątki, które wymagają poruszenia i rozwinięcia. Poza tym kartka zawsze będzie Twoim backupem – delikatne zerkanie na nią nie wpłynie negatywnie na odbiór wystąpienia.

Ćwicz przed lustrem

Może Ci się to wydawać śmieszne, a nawet głupie, ale uwierz: nie ma lepszego treningu. Ćwicząc przed lustrem zobaczysz, jak się zachowujesz w trakcie wystąpienia – jest to o tyle istotne, że ogromny wpływ na odbiór wypowiadanej kwestii ma Twoja gestykulacja, czyli „mowa ciała”. Zapanuj nad nerwowymi ruchami, wypracuj prawidłową postawę, zwróć uwagę na to, aby niewerbalnie podkreślać najważniejsze kwestie. Oswój się ze swoim wizerunkiem, dzięki czemu nie będziesz mieć wrażenia, że inni mogą Cię odbierać jako osobę nieatrakcyjną czy mało wiarygodną.

Popracuj nad dykcją

Nie musisz od razu zapisywać się na warsztaty aktorskie. W Internecie znajdziesz mnóstwo gotowych zestawów ćwiczeń na dykcję, które mają na celu rozluźnienie aparatu mowy i poprawienie zrozumiałości wypowiadanych słów. To bardzo ważne, ponieważ jeśli mówisz w sposób niezrozumiały, seplenisz, cedzisz słowa, to Twoje wystąpienie zawsze będzie odebrane negatywnie. Zauważysz to na twarzach słuchaczy, co również przełoży się na Twoje zdenerwowanie.

Znajdź „testera”

Zanim wystąpisz przed większym audytorium, wypowiedz swoją kwestię przed kimś znajomym. Powinna być to osoba, która uczciwie wskaże Twoje błędy i nie będzie utwierdzać Cię w mylnym przekonaniu, że było świetnie. Poproś ją, aby zapisywała sobie swoje obserwacje, np. to, co w Twoim wystąpieniu ją zirytowało lub bardzo zaciekawiło. Dzięki temu będziesz w stanie dopracować kwestię do perfekcji, a przy okazji oswoisz się z obecnością słuchacza.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie