Jak pomóc dziecku w nauce ortografii? 5 dobrych sposobów

Mateusz Nowak
21.11.2016

Polska język, trudna język – to hasło wcale nie jest tylko zabawnym wtrąceniem. Niewiele osób wie, że nasz język ojczysty we wszystkich rankingach najtrudniejszych języków świata plasuje się na czołowych pozycjach. Główna w tym „zasługa” skomplikowanych i podstępnych zasad ortografii. Skoro nie radzą sobie z nią nawet dorośli, to jak wymagać bezbłędnego pisania od dziecka? Na szczęście można pomóc pociesze w nauce ortografii. Jak? Poznaj 5 sprawdzonych sposobów.

  1. Czytać, czytać i jeszcze raz czytać – badania wielokrotnie dowiodły, że dzieci, które czytają książki ponad wymagania stawiane w szkole, mają znacznie mniejsze trudności z przestrzeganiem zasad ortografii. To oczywiste – czytając literaturę piękną dużo łatwiej zapamiętujemy pisownię poszczególnych wyrazów. Dlatego obowiązkiem rodzica jest zachęcanie dziecka do czytania, a nie ma lepszego sposobu niż świecenie przykładem.
  2. Wytłumacz dziecku podstawowe zasady – to, co jest oczywiste dla Ciebie, może być absurdem dla dziecka. Dlatego nie zakładaj, że pociecha od razu zrozumie, dlaczego „g” wymienia się na „ż”. Przygotuj słownik, podręcznik do nauki ortografii lub wydrukuj z Internetu spis najważniejszych zasad ortograficznych. Po kolei omów je z dzieckiem, odpowiadaj na jego pytania, dopytuj, czy wszystko jest dla niego zrozumiałe.
  3. Ćwiczenia – teorię zawsze trzeba sprawdzić w praktyce, dlatego nie unikniesz wspólnych wieczorów spędzonych na rozwiązywaniu ćwiczeń ortograficznych. Nie rzucaj dziecka na głęboką wodę i nie każ mu od razu pisać dyktanda. Na początek wspólnie rozwiązujcie zadania – zawsze pozwól dziecku na samodzielność i natychmiast poprawiaj błędy. Jeśli pociecha nie będzie regularnie ćwiczyć, to nigdy nie nauczy się zasad ortografii.
  4. Tablica trudnych wyrazów – to bardzo dobry pomysł na naukę ortografii. Umówcie się, że dziecko będzie co jakiś czas zaskakiwane prośbą i zapisanie wyrazu wymyślonego przez rodzica. Będzie do tego służyć tablica lub duża kartka papieru przymocowana do lodówki. Rodzic rzuca np. „obudowa”, a dziecko ma to słowo zapisać. Jeśli popełni błąd, musi zapisać wyraz 10 razy bezbłędnie. Z czasem tablica będzie pełna poprawnie zapisanych wyrazów co pomoże dziecku je zapamiętać.
  5. Zabawa – dzieci najszybciej uczą się poprzez zabawę i dotyczy to także poznawania zasad ortografii. Dobrym pomysłem są rodzinne kalambury. Mama lub tata rysuje lub pokazuje jakąś rzecz, a dziecko musi ją nazwać i przeliterować wyraz. Dobrze sprawdza się również zabawa w przeciwieństwa – rodzic wymawia np. wyraz „przyjaciel”, a dziecko ma podać przeciwstawny termin, czyli w tym przypadku „wróg”.

Im wcześniej rozpoczniecie naukę zasad ortografii, tym szybciej dziecko nauczy się poprawnie zapisywać wyrazy. Będzie to jego ogromny atut w szkole. Dzięki temu zmaleje ryzyko, że dziecko przyniesie złą ocenę z dyktanda, co mogłoby zniechęcić je do poznawania ortografii i innych meandrów ojczystego języka.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie