Szkoła średnia to bardzo ważny etap w życiu dziecka. W wieku kilkunastu lat zaczyna się kształtować jego światopogląd, ujawniają się talenty, pogłębiają zainteresowania, ale pojawiają się też poważne rozterki osobowościowe. Rolą rodzica jest pomóc młodemu człowiekowi w wybraniu najlepszej możliwej drogi edukacji, ale bez narzucania swojego punktu widzenia. Jak mądrze doradzić? Tego dowiesz się z naszego poradnika.
Oceny z poszczególnych przedmiotów
Dobrym pomysłem na pewno jest przeprowadzenie analizy osiągnięć dziecka. Oceny z przedmiotów dadzą dość konkretny obraz jego naturalnych zdolności. Jeśli pociecha ma słabe stopnie z przedmiotów ścisłych, a bardzo dobre z humanistycznych, to najwyraźniej technikum nie jest dla niej dobrą drogą. Wówczas lepiej jest zdecydować się na liceum ogólnokształcące, gdzie młody człowiek będzie mieć jeszcze czas na to, aby rozwinąć swoje umiejętności.
Oczywiście w przypadku dziecka, które świetnie radzi sobie z przedmiotami ścisłymi, wybór technikum wydaje się być bardzo dobrą opcją. Warunek jest jeden: uczeń musi przejawiać zainteresowanie specjalizacją, którą ma nabyć w szkole średniej. Nie ma sensu zmuszać dobrego matematyka do tego, by uczył się na elektryka, bo być może jego talent predysponuje go bardziej do bycia naukowcem.
Zainteresowania
Oceny z przedmiotów nie zawsze są tożsame z tym, czego dziecko tak naprawdę lubi się uczyć. Jest mnóstwo osób o rozległych talentach, które dobrze radzą sobie z matematyką czy fizyką, ale w rzeczywistości najbardziej kochają literaturę czy sztuki plastyczne.
Dlatego niezależnie od dotychczasowych wyników w nauce skoncentrujcie się na tym, co młody człowiek uważa za swoje powołanie. Uczeń w wieku 15-16 lat powinien już umieć się w tym określić i przynajmniej wskazać swoje główne zainteresowania. To będzie klucz do dokonania prawidłowego wyboru.
Kwestie praktyczne
Wybierając szkołę średnią nie sposób nie zwrócić uwagi na to, czy placówka znajduje się w takim miejscu, aby dziecko nie miało problemów z transportem. Najlepiej oczywiście, gdy szkoła działa blisko miejsca zamieszkania. Może się jednak zdarzyć, że konieczne będzie korzystanie z komunikacji miejskiej lub z pomocy rodziców.
Warto się więc zastanowić, czy masz dość czasu, by np. odwozić pociechę do szkoły i odbierać ją po lekcjach? Czy takie kursowanie nie będzie zbyt uciążliwe na co dzień? Czy jest sens, aby uczeń codziennie tracił np. 2 godziny na dojazdy, zamiast poświęcić ten czas na rozwijanie swoich zainteresowań i naukę?
Wybór szkoły średniej to bardzo odpowiedzialne zadanie. Nie zostawiaj dziecka samego z tą decyzją, ale – jak już wspomnieliśmy na początku – nie staraj się na nią za wszelką cenę wpłynąć. Choć trudno Ci się z tym pogodzić, to życie Twojego dziecka i to ono powinno brać za nie odpowiedzialność.