Jak przygotować dziecko do radzenia sobie z finansami osobistymi?

Krzysztof Jagielski
03.06.2019

Polacy uchodzą za ekonomicznych ignorantów, o czym ma świadczyć fakt, że tak wiele osób (kilkaset tysięcy) nie radzi sobie nawet z bieżącym regulowaniem swoich zobowiązań finansowych. Powodem jest również fatalny poziom edukacji ekonomicznej na poziomie szkolnym, czy wręcz jej brak. Świadomi rodzice, którym zależy, by ich pociechy potrafiły rozsądnie gospodarować własnym budżetem i znały zasady zarządzania pieniędzmi, muszą więc się nieco wysilić i dać dzieciom solidne podstawy w domu. Jak to zrobić? Oto kilka praktycznych i bardzo skutecznych sposobów.

Jak najwcześniej zacznij dawać kieszonkowe

Dziecko nie nauczy się zarządzać pieniędzmi, jeśli nie będzie ich mieć. Kieszonkowe można zacząć dawać już kilkuletniej pociesze, oczywiście wcześniej dokładnie tłumacząc, jak działa pieniądz, do czego służy, jak go pomnażać i nie marnować. Zacznijcie od drobnych kwot, a jeśli zauważysz, że dziecko bardzo dobrze gospodaruje kieszonkowym, zwiększ budżet.

Zachęć dziecko do zbierania pieniędzy na jakiś cel

I pozwól dziecku wyznaczyć ten cel! Nie narzucaj swojego zdania, nie mów, że dany pomysł jest głupi. Ty też wydajesz pieniądze na rzeczy, które niekoniecznie są Ci potrzebne. Daj się dziecku wykazać. Im atrakcyjniejszy dla niego będzie cel, tym większa szansa, że wytrwa w postanowieniu odkładania pieniędzy z kieszonkowego.

Nie kupuj dziecku wszystkiego, na co ma ochotę

Nawet jeśli jesteście bardzo dobrze sytuowani, to nie wychowuj człowieka, któremu wydaje się, że mama czy tata spełnią jego każdą zachciankę. Dziecko musi poczuć wagę pieniądza i zrozumieć, że jeśli w przyszłości samo nie zapracuje na własne potrzeby, to po prostu ich nie zrealizuje. Jeśli pociecha zgłosi, że chce np. nową grę na konsolę, zaproponuj, że dołożysz jej 50% ceny – resztę musi sobie uzbierać z kieszonkowego.

Naucz szacunku do rzeczy

Dbanie o finanse osobiste nie sprowadza się tylko do zarządzania fizycznym budżetem, ale także do ograniczania zbędnych wydatków. Dlatego wytłumacz dziecku, że nie może psuć zabawek czy niszczyć ubrań. Jeśli to zrobi z premedytacją lub nawet przypadkowo, daj jeszcze jedną szansę, ale uprzedź, że następnym razem kwota na zakup np. nowych spodni zostanie dziecku potrącona z kieszonkowego.

Pozwól popełnić błąd

Nie ingeruj we wszystkie wybory dziecka. Jeśli powie Ci, że zbiera pieniądze np. na jakieś nowe stroje w grze online, to pozwól pociesze na taki zakup – nawet jeśli z góry wiesz, że to wyrzucanie pieniędzy w błoto. Dziecko powinno się o tym samo przekonać, by nabrać doświadczenia i zacząć się uczyć na własnych błędach.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie