W całej Europie, również w Polsce, notujemy ogromne zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinach technicznych, zwłaszcza z zakresu szeroko pojętej energetyki. To jeden z głównych powodów, dla których renesans popularności przeżywają egzaminy SEP. Zdanie takiego egzaminu umożliwia legalne wykonywanie prac w danej grupie kwalifikacji – G1 (grupa energetyczna), G2 (grupa cieplna) oraz G3 (grupa gazowa). Jak przygotować się do egzaminu SEP, by nie mieć problemów z uzyskaniem pozytywnego wyniku?
Pierwszy krok to wybór dobrego szkolenia
Szkolenia SEP są dziś organizowane w całej Polsce, nie tylko w tych największych miejscowościach. Zwykle biorą w nich udział osoby oddelegowane przez pracodawców, jednak na kurs można się zapisać także indywidualnie. Ważny, aby wybrać odpowiednie szkolenie, które doskonale przygotuje kandydata do egzaminu SEP.
O jakości szkolenia świadczy przede wszystkim:
W trakcie egzaminu
Jeśli osoba podchodząca do egzaminu państwowego była uważnym słuchaczem szkolenia SEP, a dodatkowo poświęciła trochę czasu na samodzielną naukę, to nie powinna mieć problemu z udzieleniem odpowiedzi na zadane pytania. Zawsze dotyczą one tematów zakresu danej grupy kwalifikacji. Komisja chce sprawdzić, czy kandydat ma wiedzę pozwalającą mu wykonywać prace instalacyjne w sposób bezpieczny, zgodny z przepisami oraz rzetelny.
Sam egzamin jest oczywiście stresującym przeżyciem, dlatego bezpośrednio przed nim warto się nieco zrelaksować. Wiemy, że brzmi to bardzo ogólnikowo, ale naprawdę dobrze będzie zrezygnować z nauki w ostatniej chwili. Warto również pamiętać, że nieudane podejście do egzaminu nie jest końcem świata, ponieważ można ponownie stanąć przed Komisją Kwalifikacyjną – nie przekreśla to szans na uzyskanie uprawnień SEP.