Jak się dobrze przygotować do obrony pracy dyplomowej?

Remigisz Szulc
23.01.2018

Obrona pracy dyplomowej z reguły wieńczy długi okres nauki na studiach. To najważniejszy etap, ponieważ od niego zależy to, z jaką oceną opuścisz mury uczelni. Samo napisanie pracy kosztowało Cię mnóstwo czasu i energii, jednak musisz się jeszcze sprężyć i udowodnić komisji egzaminacyjnej, że zasługujesz na pozytywny wynik. W tym artykule podpowiemy Ci, jak się dobrze przygotować do obrony pracy dyplomowej.

Znajomość pracy od deski do deski

Bez tego nie masz nawet po co wchodzić do Sali egzaminacyjnej. Komisje będzie przede wszystkim interesować to, czy napisałeś pracę samodzielnie. Uwierz, że staniesz przed ludźmi z olbrzymim doświadczeniem, którzy potrafią z łatwością udowodnić studentowi kłamstwo. Dlatego idealna znajomość swojej pracy jest absolutną podstawą.

Przeczytaj ją kilka razy, zwróć uwagę na szczególnie istotne fragmenty i źródła, na które się powołujesz. Jeśli znasz swoją pracę od podszewki, to niemal na pewno egzamin zakończy się oceną pozytywną. Skup się więc właśnie na tym elemencie.

Symuluj pytania

Przeglądając swoją pracę od razu zastanawiaj się, jakie pytania może zadać komisja. Zwykle dotyczą one mniej znanych faktów, które poruszyłeś w magisterce czy licencjacie. Musisz mieć pewność, że dokładnie wiesz, o czym pisałeś i rozumiesz podejmowane zagadnienia.

Drugim ulubionym obszarem komisji egzaminacyjnej są te fragmenty pracy, które nie zostały dostatecznie rozwinięte przez studenta. Zwróć zatem uwagę na to, co już na pierwszy rzut może wymagać uzupełnienia, bo zapytany o to będziesz musiał rozwinąć swoją myśl i popisać się wiedzą w danym temacie.

Bibliografia!

W swojej pracy dyplomowej wielokrotnie powoływałeś się na różne źródła. To one są kluczem do sukcesu. Promotor pracy z pewnością podsunął Ci kilka opracowań i nie zrobił tego tylko po to, aby ułatwić Ci robotę. Najpewniej są to jego koniki, dlatego musisz mieć pewność, że znasz te źródła od podszewki.

Podczas egzaminu możesz zostać zapytany nie tylko o to, co sam napisałeś, ale też co napisali twórcy, na których się powołujesz. Egzaminatorzy mają prawo wychodzić poza zakres specjalizacji, by upewnić się, że podczas studiów opanowałeś szerszy materiał.

Kontekst

Na 100% przynajmniej jedno z pytań od komisji egzaminacyjnej będzie dotyczyć kontekstu Twojej pracy, a nie jej samej. Jeśli np. pisałeś o dziełach Adama Mickiewicza, to komisja z przyjemnością dowie się, czy znasz też dokonania Słowackiego, ale i Goethego czy Chopina. Bądź na to przygotowany i dobrze zapoznaj się z materiałem wykraczającym poza temat pracy.

Jeśli zrealizujesz cały przedstawiony przez nas schemat, to możesz spać spokojnie – obrona pracy dyplomowej będzie tylko formalnością.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie