Moment, gdy dziecko ma pójść do szkoły, jest bardzo trudnym doświadczeniem zarówno dla niego, jak i dla rodziców. Martwisz się, czy da sobie radę w szkolnej ławce, czy będzie w stanie skupić się na nauce, czy nie zostanie stłamszone przez innych rówieśników i nie zamknie się w sobie. To zrozumiałe i zupełnie normalne obawy. Spokojnie, we własnym zakresie możesz sprawdzić, czy Twoje dziecko jest gotowe do pójścia do szkoły. Pomoże Ci wykonanie tych 12 kroków do prawidłowej oceny rozwoju pociechy.
- Sprawdź, czy dziecko potrafi skupić uwagę na jednym zagadnieniu lub jednej czynności dłużej niż 15-20 minut – jeśli tak, to nie będzie miało problemu z usiedzeniem w szkolnej ławce.
- Sprawdź, czy dziecko robi to, o co je prosisz – czy reaguje na Twoje uwagi, nie ociąga się ze wykonywaniem obowiązków itd.
- Sprawdź, czy Twoje pociecha jest samodzielna – łatwo to ocenisz obserwując, czy dziecko potrafi samo założyć buty, kurtkę, szalik, ubrać się rano. Nie wymagaj od niego jeszcze samodzielnego wiązania butów, ale powoli już je tego ucz.
- Sprawdź, czy obcy ludzie rozumieją, co Twoje dziecko mówi – dla rodziców zrozumienie „bełkotania” swojego dziecka nie jest szczególnie kłopotliwe. Jeśli jednak zaobserwujesz, że inni mają duży problem z porozumieniem się z Twoją pociechą, to jest to bariera w posłaniu malucha do szkoły. Rozwiązaniem może być wizyta u logopedy – być może dziecko ma zaburzenia aparatu mowy.
- Sprawdź, czy dziecko chętnie bawi się z innymi rówieśnikami – a także czy samo inicjuje zabawę. Jeśli Twoja pociecha dobrze czuje się w towarzystwie innych dzieci i nie ma problemu z nawiązywaniem kontaktów społecznych, to śpij spokojnie – poradzi sobie w szkole.
- Sprawdź, czy dziecko ma już wyobraźnię przestrzenną – oczywiście na mocno podstawowym poziomie. Ocenisz to przyglądając się jego rysunkom. Poproś pociechę o narysowanie człowieka. Przed pójściem do szkoły dziecko powinno umieć narysować postać z głową, kończynami i tułowiem. Nie chodzi o wielki talent plastyczny, ale sprawdzenie, czy maluch prawidłowo postrzega świat i potrafi go odwzorować. Podczas rysowania oceń też, czy dziecko umie narysować linię prostą, szlaczek i proste figury geometryczne.
- Sprawdź, czy dziecko jest zainteresowane światem – w jaki sposób? Spróbuj opowiedzieć mu o jakiejś ciekawostce naukowej, oczywiście zrozumiałym językiem. Jeśli maluch będzie słuchać tej opowieści z wypiekami na twarzy, to jest duża szansa, że będzie szybko chłonąć nowe informacje przekazywane w szkole. Obserwuj też dziecko w trakcie czytania mu książek (i koniecznie czytaj mu je codziennie!) - czy potrafi się skupić na dłuższej opowieści? Czy zadaje pytania o treść książki?
- Sprawdź, czy dziecko potrafi przeliterować wyraz i dzielić proste wyrazy na sylaby – 6-7-latek powinien to umieć, ale dużo zależy też od rodziców. Dlatego ćwicz z dzieckiem mówienie i literki, pokaż mu, na czym polega sylabizowanie i regularnie kontroluj postępy, najlepiej w formie zabawy.
- Sprawdź, czy dziecko potrafi z Tobą rozmawiać – o co chodzi? O zadawanie mu prostych pytań o to, jak np. minął mu dzień. Pozwól dziecku opowiedzieć o przeżyciach danego dnia, smutkach, radościach. Jego opowieść powinna być w miarę płynna i przede wszystkim logiczna.
- Sprawdź, czy dziecko zna strony – oczywiście wcześniej musisz mu wytłumaczyć, która jest prawa, a która lewa. Po czasie wyrywkowo sprawdź, czy maluch to zapamiętał np. prosząc, aby dziecko poszło w lewo.
- Sprawdź, jak dziecko reaguje na porażkę – jeśli każde niepowodzenie wprawia malucha w histerię, to nie jest to niestety dobry znak. Warto w takiej sytuacji poćwiczyć z dzieckiem panowanie nad emocjami i wytłumaczyć mu, że w szkole nie będzie ono najważniejsze, mogą więc zdarzać mu się przykre sytuacje i porażki.
- Sprawdź, czy dziecko szybko się uczy – „szybko” to pojęcie względne, ale możesz ocenić, czy kilkakrotne powtórzenie danej czynności faktycznie spowodowało, że dziecko ją zapamiętało. To samo dotyczy prostych informacji na temat świata.
Jeśli na większość tych dylematów odpowiesz twierdząco, to spokojnie możesz uznać, że Twoje dziecko jest gotowe do pójścia do szkoły. Okiełznaj lęki, wspieraj pociechę i niczym się już nie martw – każdy w końcu to kiedyś przechodził. Powodzenia!