Jak szybko znaleźć pracę w zawodzie po technikum?

Maciej Piwowski
10.01.2022

Uczniowie szkół technicznych raczej nie muszą się martwić o swoją zawodową przyszłość. Na rynku nie brakuje pracy dla fachowców w wielu zawodach technicznych, co też tłumaczy, dlaczego technika przeżywają w ostatnich latach prawdziwe oblężenie, kosztem np. liceów ogólnokształcących. Nie jest jednak tak, że każdy zaraz po zakończeniu szkoły zdobywa świetną pracę w wyuczonym zawodzie. Dowiedz się, jak zwiększyć swoje szanse na ziszczenie się takiego scenariusza.

Praktyki także na własną rękę

Szkoły techniczne obowiązkowo wysyłają uczniów na dwutygodniowe praktyki do współpracujących z nimi firm. To dobry sposób na to, aby wstępnie się pokazać i gdzieś „zaczepić”. Na pewno jednak warto postarać się o podjęcie praktyk także we własnym zakresie, w zupełnie innej firmie, najlepiej w tej, w której chciałbyś w przyszłości pracować.

Rozglądaj się za pracą jeszcze przed ukończeniem szkoły

Absolwenci szkół technicznych z reguły nie mają problemów z szybkim znalezieniem pracy, jednak nie zawsze otrzymują propozycję objęcia stanowiska odpowiadającego ich ambicjom czy umiejętnościom. Wynika to po prostu z braku doświadczenia. Tym bardziej warto regularnie przeglądać ogłoszenia i korzystać z poczty pantoflowej, aby zorientować się, jaka jest aktualna sytuacja na rynku i czy lokalne firmy nie szukają właśnie pracowników z Twoimi kwalifikacjami.

Jeśli tak, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby odezwać się do takiej firmy jeszcze przed ukończeniem szkoły. Nawet jeśli nie dostaniesz propozycji pracy z uwagi na brak możliwości pogodzenia obowiązków edukacyjnych z zawodowymi, to zrobisz dobre wrażenie swoją ambicją i zaangażowaniem, co za kilka czy kilkanaście miesięcy może Ci otworzyć szeroko drzwi właśnie do tej firmy.

Nie odrzucaj opcji stażu

Staż nie budzi pozytywnych skojarzeń, co jest oczywiście pokłosiem patologii uprawianej przez wiele firm korzystających w ten sposób z darmowej pracy. Dziś jednak standardy są nieco wyższe, dlatego opcja zatrudnienia na staż nie musi być wcale taka zła. Warunek jest jeden: musisz otrzymać wynagrodzenie i dostać precyzyjne informacje na temat sposobu kwalifikowania Cię do podjęcia stałej pracy w tej firmie.

Jeśli pracodawca jest uczciwy i chce po prostu sprawdzić, jak poradzisz sobie na powierzonym stanowisku zanim Cię zatrudni, to taki układ jest jak najbardziej w porządku. Zwłaszcza, jeśli rzeczywiście daje Ci szansę podjęcia pracy w wyuczonym zawodzie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie