Jak zdobyć pieniądze na studia? 5 dobrych pomysłów

Mariusz Siwko
05.09.2016

Choć w niemal każdej branży brakuje osób z konkretnym fachem w ręku, to wykształcenie wyższe nadal jest uznawane za najlepszy kapitał przed wejściem na rynek pracy. Studiować może dziś każdy, ale nie każdego na to stać. Darmowe studia to niestety fikcja – żacy muszą z własnej kieszeni kupować podręczniki, opłacać akademik, stancję czy mieszkanie, a do tego jeszcze coś jeść. Dlatego wiele osób, które nie mogą liczyć na pomoc rodziców, zastanawia się, jak zdobyć pieniądze na studia. Nie jest to łatwe, ale też nie niemożliwe. Podpowiadamy 5 sprawdzonych sposobów.

  1. Ubiegaj się o stypendium socjalne – jest ono przyznawane studentom w trudnej sytuacji finansowej, którzy jeszcze nie uzyskują stypendium naukowego. O takie wsparcie może się ubiegać żak, który udowodni osiąganie bardzo niskich dochodów (potrzebne będzie np. zaświadczenie z US). Stypendium nie jest zwykle wysokie, ale wystarczy na przeżycie. Szczególnie, jeśli żak otrzyma też darmowe miejsce w uczelnianym akademiku.
  2. Ucz się dobrze – stypendium socjalne można podwoić już w drugim roku studiowania, ale tylko pod warunkiem osiągnięcia dobrych wyników w nauce za pierwszy rok studiów. Stypendia naukowe mają różną wysokość – na niektórych kierunkach można nawet liczyć na ponad 1000 złotych. Najlepszym żakom przyznawane są też stypendia marszałkowskie czy ministerialne.
  3. Kredyt studencki – bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które wybierają kosztowne studia np. w Warszawie czy Krakowie i bez takiego wsparcia nie miałyby szans, aby się utrzymać. Kredyt studencki jest zaliczany do grona kredytów preferencyjnych, czyli współfinansowanych przez Skarb Państwa. Oprocentowanie jest bardzo niskie, a student zaczyna spłatę najczęściej dopiero po uzyskaniu dyplomu.
  4. Praca – najpewniejszy sposób na zdobycie pieniędzy na studia. Pracę można zacząć już po liceum, a nawet wcześniej – są to najczęściej zajęcia sezonowe. Wystarczy sumiennie pracować w ciągu 2-3 okresów wakacyjnych, aby odłożyć całkiem niezłą sumę na opłacenie studiów czy stancji. Student z kolei także może pracować, nawet jeśli studiuje dziennie. W każdym większym mieście są oferty dla osób zainteresowanych dodatkowym zajęciem w weekendy.
  5. Stypendium pomostowe – jest przyznawane przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Mogą się o nie ubiegać żacy ze wsi i małych miejscowości, którzy osiągają bardzo dobre wyniki w nauce, a dochód na osobę w ich rodzinach jest niski. Wysokość stypendium to 5000 złotych wypłacane w 10 równych ratach. Podobne programy stypendialne prowadzi wiele innych organizacji działających w Polsce.

Zdobycie pieniędzy na studia to dopiero połowa sukcesu. Aby ich nie stracić trzeba jeszcze zakasać rękawy i sumiennie się uczyć oraz dodatkowo pracować. Ten trud jednak powinien się opłacić w przyszłości – nie tylko w postaci zdobycia dobrego wykształcenia, ale też bezcennego doświadczenia zawodowego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie