Jak zostać programistą? Odpowiadamy czy warto...

Mateusz Nowak
26.02.2019

Wybór zawodu nie jest decyzją prostą. Dokonując go, musimy brać pod uwagę wiele czynników: indywidualne zainteresowania i predyspozycje, sytuację na rynku pracy i perspektywiczność wybranej profesji.

Praca w roli programisty – czy warto nim zostać?

Wybór zawodu nie jest decyzją prostą. Dokonując go, musimy brać pod uwagę wiele czynników: indywidualne zainteresowania i predyspozycje, sytuację na rynku pracy i perspektywiczność wybranej profesji.

Obecnie w naszym kraju obranie zawodu programisty jest jedną z bardziej obiecujących ścieżek kariery. Niezależnie od tego, w jakim języku programujemy, mamy bardzo duże szanse na znalezienie pracy. O dużym zapotrzebowaniu na specjalistów tego rodzaju świadczy duża liczba ogłoszeń, jakie znajdziemy w wyszukiwarkach ofert pracy. Na przykład w serwisie Amundio.pl. znajdziemy ogromną liczbę ofert, najwięcej w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie.

Zawód w liczbach

Z danych opublikowanych w 2018 roku przez serwis StackOverlow wynika, że na świecie działa 21 milionów osób profesjonalnie zajmujących się programowaniem – to oznacza, że od 2016 roku ich liczba wzrosła o 6 milionów (źródło: https://insights.stackoverflow.com/survey/2018/). Okazuje się, że to nie zaspokaja potrzeb rynku. Z kolei portal Benchmark.pl opublikował dane odnoszące się do zarobków programistów. Pracując na umowie o pracę, programista w Polsce zarobi średnio około 11 tys. zł. Wartość ta różni się w zależności od lokalizacji. I tak największe zarobki programistów odnotowywane są w Trójmieście, gdzie wynoszą średnio 15 tysięcy zł. Niewiele mniej mogą zarobić programiści w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu – 14 tysięcy zł. (źródło: http://www.benchmark.pl/aktualnosci/zarobki-programistow-2018-ile-zarabia-programista.html).

Programista – zalety stanowiska

Jedną z największych zalet pracy programisty jest możliwość pracy zdalnej, a co za tym idzie – elastyczne godziny pracy, uzależnione od naszych prywatnych preferencji. Właściwa organizacja czasu pozwoli pogodzić pracę zawodową z życiem prywatnym. Zaletą są także wysokie zarobki i możliwość ciągłego rozwoju. W zawodzie tym trudno o nudę czy rutynę. Kolejne projekty to nowe wyzwania, które wymagają ciągłego doskonalenia się i logicznego myślenia, każdy też uczy czegoś nowego. Zaletą jest też brak ograniczenia wiekowego programistów.

Wady zawodu

Konieczność ciągłego poszerzania własnej wiedzy nie dla wszystkich jest zaletą. Decydując się na ten zawód, musisz się liczyć z tym, że nauczenie się jednego schematu nie wystarczy. Branża ta ciągle się rozwija i musisz za tym rozwojem nadążyć. Poza tym długie godziny przed komputerem w jednej pozycji nie pozostają bez wpływu na zdrowie – prowadzą do bólów kręgosłupa i stawów, a z czasem nawet do zwyrodnień. Długotrwałe wpatrywanie się w monitor powoduje także problemy ze wzrokiem.

Jak zostać programistą?

Najbardziej oczywistym początkiem jest wybór odpowiednich studiów. Nie jest to jednak jedyna droga. Istnieje możliwość nauczenia się kodowania poprzez różnego rodzaju kursy internetowe, a także takie o charakterze stacjonarnym. Można się także uczyć samodzielnie, choć metoda ta ma jedną zasadniczą wadę: Trudno w tym przypadku zweryfikować swoje umiejętności, zwłaszcza na początku. W ofertach pracy, które znajdziemy m.in. na stronie Amundio.pl, zauważymy, że to nie wykształcenie ma znaczenie pierwszorzędne – liczy się przede wszystkim doświadczenie i posiadane umiejętności. Pokrewne zawody: Webmaster, Grafik, Tester Aplikacji, Project Manager. Zarobki w tych zawodach są jednak nieco niższe.

Dokonując wyboru tej profesji musimy pamiętać, że cechuje się ona wyjątkowym dynamizmem – musimy być stale gotowi na z ciągłe uczenie się.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie