Jak zostać trenerem personalnym?

Mateusz Nowak
04.04.2018

Trener personalny to zdecydowanie jeden z najmodniejszych zawodów ostatnich lat. Z usług specjalistów od kształtowania sylwetki korzystają gwiazdy, ale też zwykli ludzie, którzy chcą się oddać pod opiekę osoby doskonale znającej się na ciele, diecie i budowaniu masy mięśniowej. Oczywiście za taką usługę trzeba zapłacić, a wysokie zarobki w tej branży są jedną z przyczyn gwałtownego wzrostu popularności zawodu. Jeśli chcesz zostać trenerem personalnym, to zacznij od przeczytania naszego poradnika. Podpowiadamy w nim, jak rozpocząć swoją karierę w tej dziedzinie.

Najpierw nauka

Aby zostać trenerem personalnym trzeba się legitymować dyplomem potwierdzającym nabytą wiedzę z zakresu m.in. dietetyki, fizjologii czy podstaw ortopedii. Najszybciej będzie więc zapisać się na kurs trenera – oferują je prywatne szkoły i studia edukacyjne. Sam kurs nie gwarantuje jednak dostatecznego wykształcenia się w tym kierunku i raczej nie pozwoli Ci zdobyć mocnej pozycji w branży.

Lepszym pomysłem będzie zapisanie się do studium policealnego na kierunku trenera personalnego. Ze znalezieniem oferty nie będzie żadnego problemu, szczególnie w większym mieście.

Coraz więcej uczelni wyższych oferuje studia licencjackie lub magisterskie na kierunkach sportowych o specjalności trener personalny. Przodują w tym oczywiście akademie wychowania fizycznego. Jest to bardzo dobry pomysł dla osoby, która chce na poważnie zabrać się na swoją karierę w branży trenerów personalnych.

Dyplom uczelni wyższej otwiera drzwi do dobrych klubów czy nawet instytutów specjalizujących się w medycynie sportowej. Opcją dla osób, które już mają wyższe wykształcenie, są natomiast studia podyplomowe.

Dyplom to nie wszystko

Dobry trener personalny nie może się wyróżniać wyłącznie głęboką wiedzą teoretyczną. W tej branży kluczowe są umiejętności praktyczne. A te najlepiej zaprezentować na sobie. Trener powinien więc być zadbany, mieć nienaganną sylwetkę, znać pełen zakres ćwiczeń na różne partie ciała oraz umieć prawidłowo zinterpretować oczekiwania podopiecznego. Bardzo ważne jest umiejętne dobranie obciążeń do możliwości organizmu.

W tym zawodzie liczy się także coś, czego nie da się nauczyć na studiach: kultura osobista i empatia. Twoi podopieczni mogą być osobami pełnymi kompleksów, wyznaczającymi sobie zbyt ambitne cele, łatwo się poddającymi lub niezwykle wymagającymi. Musisz być na to wszystko przygotowany.

Praca trenera personalnego w gruncie rzeczy stanowi więc połączenie kilku specjalizacji. Prawdziwy fachowiec musi mieć w sobie coś z psychologa, kulturysty, dietetyka oraz dobrego kumpla, który zawsze znajdzie sposób, by zmotywować podopiecznego. To ciężki kawałek chleba. Karierę, która wiąże się z dobrymi zarobkami i popularnością, robią tutaj nieliczni.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie