Jaką szkołę wybrać dla dziecka z niepełnosprawnością intelektualną?

Remigisz Szulc
26.07.2017

Lekkie i umiarkowane upośledzenie umysłowe jest zdecydowanie najczęstszym rodzajem niepełnosprawności u dzieci w naszym kraju. Przykładami mogą być zespół Downa, zespół Aspergera czy autyzm. Dzieci z niepełnosprawnością intelektualną wymagają szczególnej troski, także na etapie zdobywania edukacji. Rodzice prędzej czy później staną więc przed bardzo trudną decyzją o wyborze odpowiedniej szkoły dla swojej pociechy.

Lekka niepełnosprawność – warto postawić na szkołę publiczną

Jeśli dziecko cierpi na lekki rodzaj niepełnosprawności intelektualnej, czyli np. zespół Aspergera, rodzice przede wszystkim powinni brać pod uwagę „normalną” szkołę publiczną. W takiej placówce dziecko przechodzi zwykły tryb nauczania oparty na dokładnie takiej samej podstawie programowej jak w przypadku uczniów zdrowych. Dziecko zdaje egzaminy i jest oceniane w skali sześciostopniowej.

Uczęszczanie do szkoły publicznej jest dla dziecka formą naturalnej terapii. Socjalizacja wśród w pełni zdrowych rówieśników jest bardzo ważnym elementem przygotowania do samodzielności. Dlatego ewentualna decyzja o posłaniu dziecka do szkoły integracyjnej lub specjalnej powinna być silnie umotywowana np. opinią psychologiczną.

Umiarkowana niepełnosprawność – szkoła integracyjna

Umiarkowana niepełnosprawność intelektualna oznacza, że człowiek zatrzymuje się w rozwoju na poziomie dziecka 9-letniego, a przeciętny wynik IQ wynosi 35-54. Są to argumenty przemawiające za tym, aby poważnie rozważyć posłanie dziecka do szkoły integracyjnej, gdzie będzie otoczone odpowiednią opieką pedagogiczną i przede wszystkim nie będzie narażone na wyszydzanie ze strony pełnosprawnych rówieśników.

W szkołach integracyjnych podstawa programowa może zostać dopasowana do możliwości uczniów, co pozwala dziecku zdobywać edukację w komfortowym dla niego tempie.

Znaczna niepełnosprawność – szkoła specjalna

Dzieci ze znaczną niepełnosprawnością intelektualną są wyraźnie opóźnione w rozwoju, także po osiągnięciu pełnoletności. Przeciętny wynik IQ to 20-34 według skali Wechslera. Z tego powodu dziecko powinno zdobywać edukację pod specjalistyczną pieczą pedagogiczną, którą zapewniają wyłącznie szkoły specjalne.

Program nauczania jest dostosowany do możliwości poznawczych uczniów. Celem edukacji jest przede wszystkim socjalizacja i rozwój podstawowych umiejętności intelektualnych.

Wybór skonsultuj z psychologiem i pedagogami

Oczywiście każde dziecko jest inne i nie ma tutaj mowy o sztywnym zaklasyfikowaniu dzieci do konkretnych placówek ze względu na stopień niepełnosprawności. Każdy rodzic przed podjęciem ostatecznej decyzji powinien ją skonsultować z psychologiem opiekującym się pociechą oraz pedagogami. Wnikliwe badanie zdolności intelektualnych oraz wrażliwości pozwoli znacznie lepiej ocenić, która szkoła będzie optymalnym wyborem dla dziecka.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie