Kiedy powinieneś rzucić studia?

Remigisz Szulc
11.02.2019

Rzucenie studiów to bardzo trudna decyzja, która bez wątpienia może mieć kluczowy wpływ na Twoją przyszłość. Bywa jednak, że dalsze studiowanie nie ma sensu i wiąże się wyłącznie ze stratą czasu. Jeśli czujesz, że tak jest właśnie w Twoim przypadku, masz ciężki orzech do zgryzienia. W naszym poradniku wymieniamy sygnały świadczące o tym, że powinieneś rzucić studia.

Wiesz, że ten kierunek Cię nie interesuje

W takiej sytuacji naprawdę nie ma już na co czekać. Jeśli na samym początku studiowania wiesz, że podjąłeś złą decyzję co do wyboru kierunku i w ogóle nie wiążesz z nim swojej przyszłości zawodowej, to lepiej zrezygnować teraz niż dorobić się dyplomu, z którym i tak nic później nie zrobisz. Maturzyście trudno jest ocenić przydatność danych studiów.

Wiele osób idzie na uczelnię tylko po to, aby zadowolić rodziców czy przedłużyć sobie młodość, a to zawsze jest zła motywacja. Efekt może być właśnie taki: czujesz kompletny bezsens studiowania i w ogóle nie masz motywacji do przychodzenia na uczelnię.

Dostałeś świetną propozycję pracy

To nie musi wykluczać studiowania, bo można pracować i się kształcić równocześnie (od czego w końcu są studia zaoczne). Atrakcyjna propozycja pracy, która w dodatku jest związana z Twoimi zainteresowaniami i kierunkiem kształcenia, to wystarczający argument by rzucić życie pełnoetatowego żaka. W końcu taka okazja może się szybko nie powtórzyć. Na obecnym rynku pracy o wiele cenniejsze od dyplomu jest doświadczenie zawodowe.

Pozbyłeś się złudzeń

Wybierasz kierunek studiów, który jest ściśle związany z Twoimi zainteresowaniami. Marzysz o karierze naukowej, nie możesz się już doczekać pierwszych wykładów i warsztatów. Mijają tygodnie, a Ty coraz bardziej przekonujesz się, że Twoje wyobrażenia nie mają nic wspólnego z zastaną rzeczywistością. To standardowy scenariusz, z którym spotyka się wielu studentów.

Jeśli studiowanie nie daje Ci choćby minimum satysfakcji, niemiłosiernie nudzisz się na wykładach i tylko kombinujesz, jak tu wymigać się od zajęć, to najwyższy czas na zmiany. Być może powinieneś przenieść się na inny kierunek lub w ogóle zrezygnować ze studiów, bo np. chciałbyś już podjąć pracę? Studiowanie dla samego studiowania jest kompletnie bez sensu.

Pamiętaj przy tym, że rzucenie studiów jest łatwe – o wiele trudniej będzie Ci się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Zawsze musisz mieć plan awaryjny, a przede wszystkim wiedzieć, co chcesz robić w życiu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.