Rzucenie studiów to bardzo trudna decyzja, która bez wątpienia może mieć kluczowy wpływ na Twoją przyszłość. Bywa jednak, że dalsze studiowanie nie ma sensu i wiąże się wyłącznie ze stratą czasu. Jeśli czujesz, że tak jest właśnie w Twoim przypadku, masz ciężki orzech do zgryzienia. W naszym poradniku wymieniamy sygnały świadczące o tym, że powinieneś rzucić studia.
W takiej sytuacji naprawdę nie ma już na co czekać. Jeśli na samym początku studiowania wiesz, że podjąłeś złą decyzję co do wyboru kierunku i w ogóle nie wiążesz z nim swojej przyszłości zawodowej, to lepiej zrezygnować teraz niż dorobić się dyplomu, z którym i tak nic później nie zrobisz. Maturzyście trudno jest ocenić przydatność danych studiów.
Wiele osób idzie na uczelnię tylko po to, aby zadowolić rodziców czy przedłużyć sobie młodość, a to zawsze jest zła motywacja. Efekt może być właśnie taki: czujesz kompletny bezsens studiowania i w ogóle nie masz motywacji do przychodzenia na uczelnię.
To nie musi wykluczać studiowania, bo można pracować i się kształcić równocześnie (od czego w końcu są studia zaoczne). Atrakcyjna propozycja pracy, która w dodatku jest związana z Twoimi zainteresowaniami i kierunkiem kształcenia, to wystarczający argument by rzucić życie pełnoetatowego żaka. W końcu taka okazja może się szybko nie powtórzyć. Na obecnym rynku pracy o wiele cenniejsze od dyplomu jest doświadczenie zawodowe.
Wybierasz kierunek studiów, który jest ściśle związany z Twoimi zainteresowaniami. Marzysz o karierze naukowej, nie możesz się już doczekać pierwszych wykładów i warsztatów. Mijają tygodnie, a Ty coraz bardziej przekonujesz się, że Twoje wyobrażenia nie mają nic wspólnego z zastaną rzeczywistością. To standardowy scenariusz, z którym spotyka się wielu studentów.
Jeśli studiowanie nie daje Ci choćby minimum satysfakcji, niemiłosiernie nudzisz się na wykładach i tylko kombinujesz, jak tu wymigać się od zajęć, to najwyższy czas na zmiany. Być może powinieneś przenieść się na inny kierunek lub w ogóle zrezygnować ze studiów, bo np. chciałbyś już podjąć pracę? Studiowanie dla samego studiowania jest kompletnie bez sensu.
Pamiętaj przy tym, że rzucenie studiów jest łatwe – o wiele trudniej będzie Ci się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Zawsze musisz mieć plan awaryjny, a przede wszystkim wiedzieć, co chcesz robić w życiu.