Kierunki studiów, po których trudno jest znaleźć pracę. Jak zwiększyć swoje szanse?

Maciej Piwowski
04.03.2019

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu osoby mające dyplom wyższej uczelni, bez większego problemu znajdowały pracę zgodną ze swoimi kompetencjami. Dziś wygląda to nieco inaczej. Absolwenci studiów często muszą schować ambicje do kieszeni i podjąć zatrudnienie w branży, która nijak nie koresponduje z ich potencjałem intelektualnym. Ten problem szczególnie dotyczy osób, które ukończyły specyficzne, mało atrakcyjne dla pracodawców kierunki studiów. Nie oznacza to jednak, że jedyne, co możesz zrobić, to zwiesić głowę i przeklinać swój los.

Po tych kierunkach możesz mieć problemy

W rankingu kierunków studiów, których absolwenci nie są szczególnie pożądani przez pracodawców, oczywiście kierują specjalizacje humanistyczne. Do tej grupy zaliczymy więc m.in.:

  • Filozofię
  • Politologię
  • Socjologię
  • Bibliotekoznawstwo
  • Pedagogikę
  • Kulturoznawstwo

Nie zrozum nas źle: te kierunki nie są gorsze, ale po prostu ich absolwenci mają wiedzę i umiejętności, które aktualnie nie są zbyt przydatne na polskim rynku pracy. Stąd studiując jeden z tych kierunków musisz się liczyć z tym, że będzie Ci o wiele trudniej znaleźć atrakcyjne zatrudnienie, tym bardziej związane z Twoimi naukowymi zainteresowaniami.

Możesz odwrócić trend

Zdecydowanie największe problemy ze znalezieniem dobrej pracy po wyżej wymienionych kierunkach studiów mają osoby, które przez 5 lat skupiały się wyłącznie na nauce i nie robiły nic, aby wypracować sobie lepszą pozycję na rynku zatrudnienia. Opuszczając mury uczelni z dyplomem w kieszeni, pracą magisterską, ale bez żadnego doświadczenia zawodowego, musisz się liczyć z tym, że zaczniesz całkowicie od zera.

Absolwenci wymienionych kierunków studiów spokojnie mogą powalczyć o atrakcyjną pracę, o ile mogą zaoferować potencjalnemu pracodawcy coś więcej, niż tylko rozprawianie na temat dzieł filozofów. Osoby rekrutujące zwracają uwagę przede wszystkim na doświadczenie zawodowe, w tym różnego rodzaju kursy, wolontariat czy oczywiście pracę zarobkową.

Jeśli skończysz takie „problematyczne” studia, ale już w trakcie nauki zdobędziesz jakiekolwiek doświadczenie zawodowe, nie powinieneś mieć problemów ze znalezieniem niezłej pracy, dającej Ci również możliwość rozwoju i wykorzystania wiedzy zdobytej na uczelni.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie