Korepetycje – kiedy warto zapisać na nie dziecko?

Remigisz Szulc
06.06.2016

Mówi się, że jeśli dziecko musi brać korepetycje, to jest to porażka jego szkolnego nauczyciela. Nie do końca można się z tym zgodzić. W jednej klasie mogą uczyć się uczniowie o różnych predyspozycjach, a nauczyciel podczas 45-minutowej lekcji nie jest w stanie dostosować tempa przekazywania wiedzy do każdego. Jeśli więc Twoje dziecko nie radzi sobie np. z matematyką czy językiem polskim, warto pomyśleć o zapisaniu go na korepetycje z tego przedmiotu.

Kiedy? Oby nie za późno

Pierwszą weryfikacją tego, czy dziecko radzi sobie z danym przedmiotem, jest koniec semestru. Wówczas nauczyciel może dać uczniowi żółtą kartkę i poinformować go, że jeśli nie poprawi ocen, to będzie miał problem z uzyskaniem promocji. Dla rodziców to czytelny sygnał, że warto pomyśleć o zapisaniu dziecka na korepetycje.

Rada

Oczywiście wcześniej trzeba ocenić, czy słabe stopnie nie są efektem lenistwa pociechy.

Warto w tym momencie porozmawiać z dzieckiem i sprawdzić, co jest źródłem jego problemów. Jeśli mimo nauki uczeń nie może przyswoić wiedzy i nie radzi sobie z konkretnym przedmiotem, to bez dwóch zdań przydadzą mu się korepetycje. Im wcześniej trafi pod opiekę prywatnego nauczyciela, tym szybciej nadrobi zaległości i oddali ryzyko zostania w tej samej klasie na kolejny rok.

Dlaczego korepetycje są lepsze niż nauka w szkole?

Z prostego powodu – prywatny nauczyciel poświęca swój czas wyłącznie jednemu, maksymalnie kilku uczniom. Może więc pozwolić sobie na indywidualne podejście, wielokrotne powtarzanie konkretnego zagadnienia, weryfikowanie wiedzy podopiecznego na każdym etapie. W liczącej 20-30 osób klasie jest to niemożliwe.

Drugi aspekt dotyczy samego ucznia. Dziecko w bliskim kontakcie z nauczycielem bardziej się skupia, czuje większą potrzebę wykazania się wiedzą i robienia postępów. Ma świadomość, że rodzice płacą za korepetycje, a nauczyciel poświęca mu swój czas – to w większości przypadków solidna motywacja do nauki.

Gdzie szukać korepetytorów?

Najlepiej z polecenia – dziecko na pewno dobrze orientuje się, którzy koledzy z klasy biorą już korepetycje. Jeśli ich wyniki w nauce znacznie się poprawiły, będzie to dobry trop.

Rada

Można też sprawdzić, czy korepetycji nie udziela szkolny nauczyciel dziecka. Z reguły jednak belfrzy odmawiają przyjmowania na prywatnych lekcjach swoich uczniów.

Ile kosztują korepetycje?

Wszystko zależy od miasta, przedmiotu oraz liczby lekcji, jakie planujemy wykupić dla dziecka. Najdroższe są korepetycje z przedmiotów ścisłych i informatycznych, a także z języków obcych. Najmniej zapłacimy natomiast za prywatne lekcje z języka polskiego.

Ważne

Nie warto jednak skupiać się tylko na cenie. Dziecko musi być przede wszystkim zadowolone z prywatnych lekcji, lubić nauczyciela, a my musimy wiedzieć, że korepetycje przynoszą efekty w postaci lepszych ocen pociechy.

To, że dziecko potrzebuje korepetycji, nie jest powodem do wstydu. Uczniowie mają różne talenty i predyspozycje, nie można wymagać od pociechy, że będzie orłem we wszystkich przedmiotach. Wczesna reakcja na problemy dziecka z nauką może okazać się bezcenna. Często okazuje się nawet, że uczeń, który wcześniej zupełnie nie radził sobie np. z matematyką, po skorzystaniu z korepetycji polubił ten przedmiot i osiągał z niego bardzo dobre wyniki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie