Sporo mówi się o tym, że dyplom wyższej uczelni nie jest już gwarantem sukcesu na rynku pracy. To twierdzenie trzeba jednak sprecyzować: dyplom nie każdej uczelni. Są bowiem uniwersytety, których absolwenci z miejsca zajmują najlepszą pozycję w wyścigu o intratne posady. Niestety, nie mówimy o polskich uczelniach. Poznaj najlepsze uniwersytety na świecie. Jak na ich tle wypadają polskie „świątynie wiedzy”?
To nie jest żadne zaskoczenie, bo amerykańskie uniwersytety od wielu lat uchodzą za jedne z najlepszych na świecie. Jednak ich naporowi bardzo dzielnie opiera się brytyjski University of Oxford – to właśnie on jest najlepszą uczelnią świata.
Drugie miejsce w rankingu zajmuje California Institute of Technology, czyli kuźnia talentów i pracowników dla firm z Doliny Krzemowej. Trzecia pozycja dla Stanford University w USA, a czwarta dla kolejnej brytyjskiej uczelni – University of Cambridge. Piątą pozycję w rankingu zajmuje Massachusetts Institute of Technology w Stanach Zjednoczonych, a szóstą słynny Harvard.
Kolejne miejsca na liście najlepszych uczelni świata zajmują:
Oczywiście uczelnie regularnie zamieniają się miejscami, bo ranking jest tworzony co roku, ale właśnie te uniwersytety od lat mieszczą się w czołowej dziesiątce.
Rodzime uniwersytety nie mają się czym pochwalić. W rankingu mieści się tylko kilka polskich uczelni i zajmują one odległe miejsca. Najwyżej plasowane są Uniwersytet Warszawski i Politechnika Warszawska, które zajęły miejsca w piątej setce rankingu. Następne w kolejce są Uniwersytet Jagielloński i Akademia Górniczo-Hutnicza.
Później następuje przepaść i aby znaleźć kolejne polskie uczelnie, trzeba zajrzeć aż do ósmej setki. Tam znalazły się Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Politechnika Gdańska i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Polskie uczelnie nie są więc zbyt cenione, choć warto zauważyć, że ranking obejmuje jedynie 5% wszystkich uniwersytetów na świecie. W tym kontekście obecność rodzimych uczelni w zestawieniu można już uznać za sukces.
Wniosek? Chcesz zdobyć najlepsze wykształcenie – jedź do USA lub Wielkiej Brytanii. Problem jest tylko w tym, że uczelnie stawiają ogromne wymagania przed kandydatami. Nie tylko w zakresie wiedzy i umiejętności, ale także... finansów. Rok studiów np. na Harvardzie wiąże się z wydatkiem rzędu kilkudziesięciu tysięcy dolarów.