Najlepsze uniwersytety na świecie, czyli gdzie warto studiować

Krzysztof Jagielski
06.03.2017

Sporo mówi się o tym, że dyplom wyższej uczelni nie jest już gwarantem sukcesu na rynku pracy. To twierdzenie trzeba jednak sprecyzować: dyplom nie każdej uczelni. Są bowiem uniwersytety, których absolwenci z miejsca zajmują najlepszą pozycję w wyścigu o intratne posady. Niestety, nie mówimy o polskich uczelniach. Poznaj najlepsze uniwersytety na świecie. Jak na ich tle wypadają polskie „świątynie wiedzy”?

Amerykańskie uczelnie rządzą

To nie jest żadne zaskoczenie, bo amerykańskie uniwersytety od wielu lat uchodzą za jedne z najlepszych na świecie. Jednak ich naporowi bardzo dzielnie opiera się brytyjski University of Oxford – to właśnie on jest najlepszą uczelnią świata.

Drugie miejsce w rankingu zajmuje California Institute of Technology, czyli kuźnia talentów i pracowników dla firm z Doliny Krzemowej. Trzecia pozycja dla Stanford University w USA, a czwarta dla kolejnej brytyjskiej uczelni – University of Cambridge. Piątą pozycję w rankingu zajmuje Massachusetts Institute of Technology w Stanach Zjednoczonych, a szóstą słynny Harvard.

Kolejne miejsca na liście najlepszych uczelni świata zajmują:

  • Princeton University w USA
  • Imperial College London w UK
  • Swiss Federal Institute of Technology w Zurychu
  • University of Chicago
  • University of California w Berkeley w USA

Oczywiście uczelnie regularnie zamieniają się miejscami, bo ranking jest tworzony co roku, ale właśnie te uniwersytety od lat mieszczą się w czołowej dziesiątce.

Jak wypadają polskie uczelnie?

Rodzime uniwersytety nie mają się czym pochwalić. W rankingu mieści się tylko kilka polskich uczelni i zajmują one odległe miejsca. Najwyżej plasowane są Uniwersytet Warszawski i Politechnika Warszawska, które zajęły miejsca w piątej setce rankingu. Następne w kolejce są Uniwersytet Jagielloński i Akademia Górniczo-Hutnicza.

Później następuje przepaść i aby znaleźć kolejne polskie uczelnie, trzeba zajrzeć aż do ósmej setki. Tam znalazły się Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Politechnika Gdańska i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Polskie uczelnie nie są więc zbyt cenione, choć warto zauważyć, że ranking obejmuje jedynie 5% wszystkich uniwersytetów na świecie. W tym kontekście obecność rodzimych uczelni w zestawieniu można już uznać za sukces.

Wniosek? Chcesz zdobyć najlepsze wykształcenie – jedź do USA lub Wielkiej Brytanii. Problem jest tylko w tym, że uczelnie stawiają ogromne wymagania przed kandydatami. Nie tylko w zakresie wiedzy i umiejętności, ale także... finansów. Rok studiów np. na Harvardzie wiąże się z wydatkiem rzędu kilkudziesięciu tysięcy dolarów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie