Uniwersytety Trzeciego Wieku to cykl zajęć przeznaczonych dla seniorów. Zwykle są koordynowane przez lokalne uczelnie wyższe, co gwarantuje bardzo wysoki poziom merytoryczny. W niemal każdym polskim mieście organizowane są zajęcia w ramach UTW, a listy chętnych zapełniają się już w kilka dni po ogłoszeniu harmonogramu. Jeśli więc Twoi rodzice są już na emeryturze i widzisz, że sami nie przejawiają większej ochoty do bycia aktywnymi, koniecznie namów ich na udział w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W naszym poradniku wymieniamy najważniejsze korzyści płynące z tego rozwiązania.
Ten powód może się wydawać nieco „naciągany”, ale wystarczy choć raz zajrzeć na zajęcia UTW, aby przekonać się, że słuchacze mogą tryskać młodzieńczą werwą, pomimo osiągnięcia wieku senioralnego. W XXI wieku powoli zrywamy ze stereotypem dziadków, którzy całe dnie spędzają przed telewizorem, a ich jedyną rozrywką jest odwiedzanie cmentarzy.
Współcześni seniorzy chcą się cieszyć życiem, a na emeryturze nareszcie mają czas, by zrobić to, na co wcześniej nie pozwalały im obowiązki zawodowe – np. uzupełnić wykształcenie czy poszerzyć horyzonty.
Być może o tym nie wiesz, ale to właśnie seniorzy znajdują się w grupie osób szczególnie zagrożonych depresją. Wynika to przede wszystkim z gwałtownego spadku aktywności życiowej. Ludzie na emeryturze, zwłaszcza ci, którzy wcześniej prowadzili intensywną działalność zawodową, czują się zagubieni, niepotrzebni, mają zbyt wiele czasu na rozmyślania. To może skutkować znacznym pogorszeniem stanu psychicznego.
Zajęcia w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku nie są oczywiście lekarstwem na depresję, ale znacząco obniżają ryzyko wystąpienia epizodu depresyjnego. Słuchacze muszą przecież wychodzić z domu, dbać o swój wygląd, robić postępy w nauce, a to sprzyja zachowaniu sprawności intelektualnej.
Emerytura powinna temu sprzyjać, ale znamy polskie realia. Mało który emeryt może sobie pozwolić, by ot tak zacząć np. zwiedzać świat. Tymczasem zajęcia UTW są albo darmowe, albo wiążą się z symboliczną opłatą. Oferta zajęć jest tak szeroka, że każdy senior z pewnością znajdzie coś dla siebie. Organizowane są wykłady z wielu dziedzin nauki, życia społecznego, historii, nowoczesnych technologii.
Jeśli nie chcesz, aby Twoi rodzice na emeryturze szybko zgnuśnieli, naprawdę poważnie rozważ zapisanie ich na UTW. Udział w zajęciach zmusza szare komórki do pracy. Im dłużej mózg pozostaje aktywny, tym lepiej dla ogólnej sprawności organizmu. Jest to także sposób na zminimalizowanie ryzyka poważnych chorób neurologicznych, na czele z Alzheimerem i innymi formami otępienia starczego. Mając sprawnych intelektualnie i fizycznie rodziców, będziesz mógł dłużej liczyć na ich pomoc – np. w wychowaniu wnucząt.
Gdzie znaleźć zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku? Niezawodny okaże się Internet. Możesz również zadzwonić na uczelnie działające w Twoim mieście i zapytać, czy takie zajęcia już nie funkcjonują lub nie są w najbliższej przyszłości planowane.