Język angielski popularny jest nie tylko wśród uczniów, studentów i dorosłych, ale także wśród dzieci. Jak we wszystkim wskazany jest zdrowy rozsądek i umiar, niektórzy wykazują się ignorancją nie zaznajamiając dzieci zupełnie z angielskim, który czy tego chcemy czy nie stał się powszechnym międzynarodowym kodem komunikacji, inni przesadzają w drugą stronę ucząc dzieci od kołyski. Co istotne warto jest zachęcać dzieci do nauki ale nie przymuszać siłą, gdyż efekty mogą być odwrotne do zamierzonych. To dziecko ma chcieć się uczyć angielskiego. Placówek oferujących naukę angielskiego dla dzieci jest bardzo wiele, rodzice mają w czym wybierać. Oferta jest zróżnicowana pod względem metody nauki, jej intensywności jak i ceny za zajęcia. Ten rodzaj nauki języka jest szczególny z uwagi na ograniczony czas skupienia maluchów na zadaniu, spore rozproszenie.
Na początek polecamy ciekawy artykuł o nauce angielskiego. Nie rzadko zajęcia z angielskiego dla dzieci bardziej przypominają zabawę niżeli jakiekolwiek zajęcia edukacyjne. Poprzez zabawy ruchowe, taneczne, śpiew i rysunki dzieci uczą się słówek, wymowy, jak również podstawowych zwrotów. W większych miastach takich jak Wrocław, Warszawa, Szczecin czy Katowice zajęcia dla dzieci proponowane są zarówno przez przedszkola i szkoły jak i w ramach zajęć pozalekcyjnych i dodatkowych przez szkoły językowe, domy kultury i inne obiekty. Pośród placówek edukacyjnych nie można zapomnieć o placówkach dwujęzycznych, najczęściej są to szkoły Montessori, ale nie tylko. Tak duży wybór możliwości pozwala dopasować intensywność zajęć oraz ich formę do indywidualnych preferencji dziecka, co jest kluczowe, bo nauka ta i zajęcia mają sprawiać mu radość. Oczywiście poza nauką zorganizowaną w grupach czy to wiekowych czy tez opartych o poziom wiedzy i jej zaawansowania dzieci mogą poznawać angielki w inny, bardziej oryginalny sposób. Niemniej wymagane jest stosowne zaangażowanie rodzica w ten proces. Podobnie jak w przypadku zdobywania wiedzy przez dorosłych, również dzieci można zachęcić i skłonić do osobistych poszukiwań, wyzwań językowych. W internecie nie brakuje materiałów dla dzieci o charakterze edukacyjnym. Plusem oferty edukacyjnej jest to, ze większość z materiałów online dostępna jest w języku angielskim. Warto zatem ucząc się o czymkolwiek od razu przyswajać odpowiedniki w języku angielskim. Metoda ta dobra jest zarówno dla dziesięciolatka jak i trzylatka. Prócz serwisów edukacyjnych na topie są gry online i aplikacje mobilne, z jakimi dzieci przepadają. Aby wykorzystać tę formę rozrywki konstruktywnie warto jest podsunąć dziecku zabawę z angielskim.
Również poprzez animowane filmy i bajki anglojęzyczne dzieci mogą skutecznie się uczyć i osłuchać z językiem obcym. Mimo wszystko potrzebna jest tutaj pomoc tutora, nauczyciela czy to pod postacią rodzica czy też guwernantki, korepetytora podpowiadającego skąd czerpać inspirację, jak się uczyć i czego się uczyć na jakim etapie, w jakiej kolejności. Rozwiązaniem mogą być korepetycje przez Skype, które zyskują popularności i również dedykowane są dla dzieci jako nowoczesna metoda nauki.
Jeśli chodzi o maluszki kilkuletnie warto jest samodzielnie uczyć dzieci angielskiego, gdyż nauka ta nie jest zbyt wymagająca a daje wiele satysfakcji i jako rodzice jesteśmy w stanie poświecić dziecku stosownie wiele czasu, zauważyć jego zdolności i problemy, odpowiedni reagując, czy to motywując czy też wspierając fachową pomocą. Z kilkulatkiem wystarczy się bawić poprzez gry słowne, wyliczanki, puzzle, czy gry planszowe aby opanował słownictwo podstawowe, jakie serwują również lektorzy na płatnych zajęciach. Moc pomysłów na językowe zabawy oraz szereg nagrań dostępnych w internecie bezpłatnie pozwala na uatrakcyjnienie nauki i zagwarantowanie sukcesu. Wbrew pozorom nie trzeba dzieciom wiele, wystarczy wydrukować kilka rysunków, kart, czy kupić prostą grę planszową, bądź memory. Kluczowe dla dzieci są powtórki. Maluchy rewelacyjnie szybko powtarzają i się uczą, jednak równie szybko zapominają słówka i zwroty, jakie nie zostały utrwalone, nie są używane, stad też należy nieustannie z dzieckiem powtarzać materiał. W zależności od tego, czy dziecko opanowało już czytanie oraz pisanie warto jest wzbogacać język poznawaniem zasad gramatycznych i pisowni angielskiej. Dla dzieci nieco starszych proponowane kursy online są świetnym wzmocnieniem edukacji szkolnej w zakresie języka obcego - podaje Preply gdzie np. nauka angielskiego dla dzieci jest jedną z możliwości nauki języka.
Często online znaleźć można szereg materiałów w interesującej formie, opisanych prostym językiem ale ciekawym dla młodego człowieka. Tak bywa z blogami językowymi jak i aplikacjami mobilnymi, które w formie zabawy i rywalizacji między użytkownikami doskonalą język. Pomóc mogą również grupy dyskusyjne i portale społecznościowe, w tym FP prowadzone przez pasjonatów ukazujące angielski w szerszej perspektywie niżeli tylko podręcznikowe konstrukcje gramatyczne przeładowane słownictwem do nauczenia się na pamięć. Wpisy poświęcone językowi potocznemu, zwyczajom, kulturze, muzyce czy filmowi świetnie budują motywacje do nauki i skłaniają dzieci, młodzież do własnych poszukiwań wiedzy językowej, przy okazji ukazując korzyści ze znajomości języka poprzez ofertę rozmaitych publikacji właśnie po angielsku i tylko w tymże języku.
Jeżeli zamiast nauki angielskiego jako języka obcego pragniemy wychować dziecko dwujęzyczne musimy zastanowić się czy podołamy temu wyzwaniu. Wielu osobom zależy a tym aby jak najszybciej dziecko zaczęło mówić po angielsku, by w przyszłości z angielskim nie miało problemów itd. Pewnych etapów rozwoju nie da się pokonać i są one niezależne od nas. Nie każde dziecko jest równie zdolne, nie każde jest tak samo chętne do nauki, w tym do nauki angielskiego, jednak poza tymi kwestiami dochodzi również problematyka naszej znajomości angielskiego. Aby uczyć języka obcego, angielskiego nie musimy władać angielskim biegle, wystarczy poziom podstawowy, komunikatywny aby dostarczyć dziecku wiedzy na poziomie nauczania początkowego, jednak mając aspiracje do wielojęzyczności musimy zdawać sobie sprawę iż dziecko musi mieć kontakt ciągły z językiem, że to od nas zależy powodzenie w nauce, bowiem to z nami dziecko am najwięcej kontaktu. Nie można tutaj zdać się na pomoc korepetytora czy placówkę edukacyjną, gdyż to za mało. Dwujęzyczność bazuje na nabywaniu języka poprzez obcowanie z nim, w środowisku wielojęzycznym. Jeśli czujemy się w angielskim na tyle swobodnie by porozumiewać się w domu rodzinnym często, wskazane do kilku godzin dziennie po angielsku to przyzwyczajając dziecko do komunikator w dwóch językach mamy szansę na sukces. Mimo powszechnej opinii nie musimy zaczynać od urodzenia, każdy czas jest dobry na intensyfikację nauki, aczkolwiek wówczas angielski nie będzie już językiem nabytym na równi z ojczystym ale językiem obcym, drugim. Jest to typowe dla dzieci emigrantów, którzy po pewnym okresie dzieciństwa w Polsce wyjechały do Anglii, gdzie przystosowując się do okoliczności nabyły język angielski metoda zanurzenia, popularną również w formie kursów wyjazdowych dla młodzieży i dorosłych.
Artykuł partnera.