O co warto zadbać przed wyjazdem na Erasmusa?O co warto zadbać przed wyjazdem na Erasmusa?

Jerzy Biernacki
08.07.2019

Program Erasmus to fantastyczny projekt, który umożliwia młodym ludziom studiowanie w innych krajach. To okazja do poznania obcych kultur, poszerzenia horyzontów, doszlifowania języka czy też zwiedzenia atrakcyjnych zakątków Europy. Jeśli udało Ci się zakwalifikować do programu Erasmus, to poza spakowaniem walizki musisz zadbać o jeszcze kilka innych kwestii. Jakich? Sprawdź w naszym poradniku.

Zakwaterowanie

Nie zawsze kwalifikacja do programu Erasmus jest równoznaczna z tym, że docelowa uczelnia gwarantuje zagranicznemu studentowi miejsce w akademiku. Jeśli musisz się zatroszczyć o zakwaterowanie na własną rękę, to zacznij szukać ofert jeszcze będąc w Polsce. Dzięki temu łatwo zorientujesz się, jaki budżet musisz sobie przygotować. Oferty wynajmu mieszkań czy stancji bez problemu znajdziesz w sieci.

Dojazd na miejsce

Wiesz już, w jaki sposób dotrzesz na zagraniczną uczelnię? Jeśli Twój budżet jest napięty, radzimy bardzo dokładnie przemyśleć tę kwestię. Im wcześniej zaczniesz, tym większa szansa, że uda Ci się upolować tanie bilety lotnicze, co byłoby też najwygodniejszą opcją. Bezkosztowa podróż to z kolei autostop, jednak jeśli nie masz doświadczenia w łapaniu stopa, to odradzamy takie rozwiązanie – po co dokładać sobie jeszcze stresu?

Budżet

Najważniejsza kwestia. Jeszcze będąc w Polsce zrób dokładny research na temat kosztów życia w danym kraju. Zorientuj się, jak nazywają się sieci tanich sklepów spożywczych, znajdź najtańszego operatora telefonii komórkowej i sprawdź, ile kosztuje bilet na komunikację miejską (może warto wykupić kartę na wszystkie środki komunikacji?). Koniecznie ustal też darmowe lub niedrogie rozrywki, bo przecież nie samą nauką żyje student, prawda?

Powtórka z języka

Zakładamy, że znasz przynajmniej podstawy języka obowiązującego w kraju docelowym oraz świetnie rozumiesz po angielsku (to standardowy język wykładowy w programie Erasmus). Nic nie zaszkodzi jednak zrobienie sobie małej powtórki przed wyjazdem. Fajnym sposobem będzie obejrzenie kilku filmów bez lektora i napisów oraz posłuchanie piosenek lokalnych wykonawców. Na miejscu i tak spodziewaj się syndromu blokady językowej, czyli strachu przed mówieniem w obcym języku. Spokojnie, to szybko minie.

Na koniec jeszcze jedna rada: zbierz jak najwięcej informacji o miejscu, w którym za chwilę zamieszkasz. Dzięki temu nie tylko będzie Ci łatwiej się po nim poruszać, ale także zrobisz bardzo dobre wrażenie na swoich nowych kolegach, którzy docenią, że zależy Ci na poznaniu ich kraju i kultury.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie