Popularne mity na temat nauki języków obcych

Mariusz Siwko
02.07.2019

Nauka języka obcego dla młodych ludzi przestała być już wyborem, a stała się koniecznością. Dziś wielu pracodawców nawet nie pyta, czy kandydat zna przynajmniej język angielski, bo wydaje się to być oczywistością. Umiejętność porozumiewania się w jakimkolwiek języku obcym bardzo ułatwia życie, zwiększa szansę na znalezienie atrakcyjnej pracy i otwiera nowe horyzonty – zwłaszcza w dziedzinie podróży. Wokół samej nauki języków obcych narosło jednak wiele szkodliwych mitów, w które nie warto wierzyć. Te najpopularniejsze wymieniamy w naszym poradniku.

Niektórzy nie mają talentu do nauki języków

A w jaki sposób można to zmierzyć, zważyć czy zbadać? Owszem, niektóre osoby, zwłaszcza mające bardzo dobry słuch, szybciej uczą się języków obcych. Nie ma jednak żadnego dowodu na to, że istnieją ludzie „oporni” na wiedzę. Każdy może się nauczyć języka obcego, jeśli tylko bardzo chce i przede wszystkim włoży w to trochę pracy.

Seniorzy nie powinni się uczyć języków

Dlaczego nie? Czy ktoś, kto skończył np. 70 lat, jest już skazany tylko na siedzenie w domu i oglądanie teleturniejów? To truizm, ale warto go przytoczyć: nigdy nie jest za późno na naukę. Być może osoba w starszym wieku będzie przyswajać słownictwo i gramatykę wolniej niż nastolatek, ale uporem i pracą prędzej czy później osiągnie zamierzone efekty.

Nie ma sensu uczyć się języka, jeśli nie będzie się z niego później korzystać

Problem w tym, że nikt z nas nie potrafi przewidywać przyszłości i nie jesteśmy w stanie ze 100% pewnością orzec, że za X lat nie przytrafi się sytuacja, w której trzeba będzie porozumieć się z kimś w języku obcym. Emigracja, podróżowanie, praca z obcokrajowcami – to typowe przykłady życiowych epizodów wymagających choćby podstawowej znajomości języka obcego.

Są metody, dzięki którym można się nauczyć języka w kilka dni

Jasne, tak samo, jak można zostać milionerem „stosując tylko ten jeden prosty trik”. Nie ma sensu wierzyć w takie bajki. Istnieją oczywiście metody, które umożliwiają znacznie szybsze nauczenie się języka obcego, jednak nie ma żadnego magicznego sposobu, dzięki któremu jakkolwiek osoba nie musiałaby poświęcić nauce czasu i energii. Droga na skróty niestety nie istnieje.

Języka obcego trzeba się uczyć w prywatnej szkole

Z punktu widzenia właścicieli tych szkół dobrze by było, gdyby ten mit był prawdziwy. Ale nie jest. Jeśli ktoś nie ma motywacji do nauczenia się języka obcego, to nie pomoże mu nawet najbardziej elitarna szkoła. Mało tego, nie brakuje osób, które świetnie opanowały obcą mowę korzystając wyłącznie z materiałów znalezionych w Internecie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie