Wielu studentów wychodzi z mylnego założenia, że skoro się uczą, to mają jeszcze czas na podjęcie pracy. To złe podejście do sprawy. Po opuszczeniu murów uczelni okazuje się, że młody człowiek nie może zaoferować pracodawcom nic poza dyplomem – w dodatku nie zawsze wartościowym. Dlatego najkorzystniejszym rozwiązaniem jest łączenie studiów z pracą zarobkową. Taki tandem zapewni Ci znacznie lepszy start w prawdziwą dorosłość.
To bardzo ważna korzyść, zwłaszcza dla osób, które muszą utrzymać się w obcym mieście i nie chcą liczyć wyłącznie na pomoc rodziców. Ponieważ zamierzasz łączyć studia z pracą, nie możesz raczej oczekiwać, że znajdziesz bardzo kreatywne i świetnie płatne zajęcie. Jednak nawet kilkaset złotych dochodu miesięcznie pozwoli Ci nieco odetchnąć, opłacić własne potrzeby, dorzucić się do czynszu czy zacząć gromadzić oszczędności na przyszłość.
Doświadczenie zawodowe
Jest bezcenne, a coraz częściej nawet ważniejsze niż wykształcenie. Każdy pracodawca przy przyjmowaniu nowego pracownika zwraca uwagę na jego dotychczasowe doświadczenie zawodowe. Świetnie wykształcony człowiek, który nigdy nie wykonywał żadnej pracy zarobkowej, nie jest zbyt wiarygodny. Jego zatrudnienie to duże ryzyko. Pracodawca nie wie bowiem, jak taka osoba zachowuje się w środowisku firmy, czy nie jest konfliktowa, czy potrafi rzetelnie wykonywać polecenia.
Wiedza to jedno, ale często nie pokrywa się ona z tym, na co natkniemy się w życiu zawodowym. Dlatego każda praca, nawet najprostsza, da Ci praktyczne umiejętności, przydatne na dowolnym stanowisku, jakie zajmiesz w przyszłości. Nauczysz się funkcjonować w grupie, „liźniesz” dyscypliny, poznasz smak konfliktów w zespole. Być może przełożony podzieli się z Tobą obserwacjami na temat Twoich talentów i słabszych stron. To naprawdę bezcenna nauka, która kiedyś z pewnością zaprocentuje.
Życie studenta to nie tylko imprezy, ale także zwykła rutyna. 5 lat nauki potrafi dać się we znaki. To także czas, gdy często wcześniejsze plany dotyczące przyszłości ulegają bolesnej weryfikacji. Podejmując pracę zarobkową nabierzesz dystansu. Być może utwierdzisz się w przekonaniu, że warto się pilnie uczyć, aby nie musieć później wykonywać prostych i słabo płatnych prac.
Nie ma wątpliwości, że łączenie studiów z pracą zarobkową jest świetnym rozwiązaniem, na które może się zdecydować każdy żak. Nie ważne, czy studiujesz dziennie czy zaocznie. Z pewnością znajdziesz pracodawcę, który zaoferuje Ci zatrudnienie w elastycznym wymiarze. Wystarczy poszukać.