Praktyki studenckie: co musisz o nich wiedzieć?

Piotr Kowalczyk
21.08.2018

Każdy żak, który chce przystąpić do egzaminu licencjackiego, inżynieryjnego czy obrony pracy magisterskiej, musi wcześniej odbyć praktyki studenckie. Ich rolą jest wstępne przygotowanie studenta do pracy w wyuczonym lub pokrewnym zawodzie. Podczas praktyk młodzi ludzie zwykle po raz pierwszy zyskują możliwość skonfrontowania zdobytej wiedzy teoretycznej z realiami branży. Jak przebiegają praktyki studenckie? Gdzie ich szukać?

Na praktyki kieruje uczelnia

To właśnie uczelnia wyznacza żakowi zakres praktyk, a często także wskazuje mu miejsce ich odbycia. Jest to wygodna opcja dla osób, które nie mają czasu lub ochoty, by poszukać pracodawcy na własną rękę. Wówczas można zgłosić się do dziekanatu i uzyskać listę firm, które podpisały umowę z uczelnią i na jej podstawie przyjmują studentów na praktyki zawodowe (taką „firmą” może być np. szkoła, jeśli żak kształci się na kierunku pedagogicznym).

Mimo wszystko warto samodzielnie rozejrzeć się za miejscem odbycia praktyk studenckich. Dzięki temu można trafić na bardziej wymagającego pracodawcę, który poważnie podejdzie do studenta i nie będzie się kierować wyłącznie profitami ekonomicznymi (uczelnie płacą swoim partnerom za tworzenie miejsc dla praktykantów).

Gdy już znajdziesz pracodawcę

Po wybraniu miejsca odbywania praktyk i jego zaakceptowaniu przez uczelnię, musisz jeszcze podpisać umowę o praktyki z pracodawcą. Powinna ona precyzyjnie określać zakres obowiązków studenta. Ważne są również takie kwestie, jak:

  • Okres trwania praktyk,
  • Godziny praktyk,
  • Ewentualne wynagrodzenie dla studenta (większość praktyk jest niestety bezpłatna).

Jeśli umowa jest w porządku, możesz ją podpisać i stawić się w miejscu pracy o wyznaczonej porze. Zostanie Ci również przydzielony opiekun, który będzie odpowiadać za zrealizowanie programu praktyk. To od jego zaangażowania w głównej mierze zależy, czy nie będzie to dla Ciebie stracony czas (a różnie z tym, niestety, bywa).

Zaświadczenie

Po ukończeniu praktyk opiekun musi wystawić Ci stosowne zaświadczenie, a także wypełniony dziennik praktyk. Znajdują się w nim informacje na temat tego, czym zajmowałeś się w konkretnych dniach i czego mogłeś się nauczyć. Pracodawcy bardzo często wystawiają też praktykantom oceny końcowe.

Z kompletem dokumentów możesz już udać się do dziekanatu, który odnotuje, że zakończyłeś praktyki, a więc zrealizowałeś ważny punkt programu edukacji. Najważniejsze jest jednak to, że udało Ci się zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe i nawiązać wstępne profesjonalne kontakty, co być może zaowocuje w przyszłości.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie