Przedszkole prywatne czy publiczne – które lepsze dla dziecka?

Piotr Kowalczyk
08.08.2016

Wybór przedszkola dla dziecka większości rodziców spędza sen z powiek. Decyzja nie jest łatwa i nie chodzi tylko o kwestie finansowe. Coraz częściej słyszymy przecież, że o rozwój intelektualny dziecka trzeba dbać od najmłodszych lat, a przedszkole ma tutaj wielką rolę do odegrania. Na jakie przedszkole się zdecydować – prywatne czy publiczne? Podpowiadamy.

Przedszkole prywatne – warto za nie dopłacić?

Przedszkola prywatne zaczęły powstawać w Polsce już dobrych kilkanaście lat temu i były odpowiedzią na potrzeby rodziców, którzy mieli – i nadal mają – ogromne problemy ze znalezieniem miejsc dla swoich dzieci w placówkach państwowych.

Obecnie prywatne przedszkola stały się nie tyle substytutem, co atrakcyjną alternatywą dla tych publicznych. Oferują bardzo bogate programy wczesnej edukacji, które można dopasować do indywidualnych oczekiwań rodziców. Są więc przedszkola anglojęzyczne, prowadzone według metod opracowanych przez różne autorytety, muzyczne, plastyczne etc.

Oczywiście za to wszystko trzeba słono zapłacić. Po wprowadzeniu „przedszkoli za złotówkę” prywatne placówki są przynajmniej dwukrotnie droższe niż te publiczne. Nie wszystkich rodziców stać na to, aby wydawać miesięcznie 500-600 złotych za pobyt dziecka w przedszkolu prywatnym – dlatego państwowe przeżywają ponownie oblężenie.

Przedszkole prywatne to:

  • Bogaty program edukacji przedszkolnej
  • Zwykle wysoka jakość wykończenia sal i zabawek
  • Wysoki koszt czesnego
  • Płatne zajęcia dodatkowe
  • Oferta dopasowana do oczekiwań rodziców

Przedszkole publiczne –  nie tylko dla mniej zamożnych

Przedszkola publiczne dawno przestały się kojarzyć ze smutnymi, niedofinansowanymi „przechowalniami” dla dzieci. Obecnie wiele placówek przechodzi lub już przeszło remonty. Pojawiają się w nich nowoczesne narzędzia dydaktyczne, a nauczyciele stale podnoszą swoje kompetencje.

Oczywiście rodzice nie mogą liczyć na ogromny wybór zajęć dodatkowych, jednak na tym etapie edukacji nie jest to konieczne – kilkulatka nie należy przesadnie obciążać obowiązkami. Pod tym względem przedszkola publiczne mają optymalną ofertę.

Nie bez znaczenie jest oczywiście cena. Słynne „przedszkola za złotówkę” sprawiły, że publiczne placówki są znacznie tańsze od tych prywatnych, a to dla wielu rodziców kwestia decydująca.

Przedszkole publiczne to:

  • Znacznie niższy koszt
  • Wykwalifikowana kadra nauczycielska
  • Coraz lepsze wyposażenie
  • Mocno ograniczona liczba miejsc

Co wybrać dla swojego dziecka? Jak zwykle jest to kwestia indywidualnych oczekiwań. Biorąc jednak pod uwagę zalety i wady obu typów placówek, przedszkole publiczne wydaje się być lepszą opcją dla rodziców i dziecka.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie