Selfpublishing jako sposób na rozwój kariery

Jerzy Biernacki
10.06.2016

Jesteś wykładowcą, trenerem czy po prostu pasjonatem jakieś dziedziny i marzysz o tym, aby w końcu podzielić się swoimi zainteresowaniami z innymi. Napisałeś więc książkę, esej albo inne ciekawe artykuły z zakresu materiału, w którym się dobrze czujesz. Jednak po rozmowie z wydawnictwami nikt nie był zainteresowany współpracą z Tobą. Jak to zmienić? Wykorzystaj internet i selfpublishing edukacyjny.

Czy wydawnictwo odrzuciło mnie, bo jestem za słaby?
Pierwsze myśli, jakie cię dopadają po kilku odmowach, są zapewne związane z obniżeniem własnej wartości. Być może uważasz, że jesteś zbyt słaby lub masz zbyt małą wiedzę, by zainteresować wydawcę oraz czytelnika. W większości przypadków to nieprawda. Wydawanie książek i ich sprzedaż to biznes. Być może masz do zaoferowania dobry produkt, jednak brak rozpoznawalnego nazwiska sprawia, że nie możesz się wybić i musisz zrobić coś „ponad”. Swój dobry content możesz poprzeć jakimiś autorytetami w swojej dziedzinie. Możesz poprosić ich, aby zrecenzowali Twoje prace czy współredagowali jeden z rozdziałów. Być może to pozwoli na zachęcenie jakiegoś wydawnictwa do współpracy z Tobą. Prawda jest bowiem taka, że osoby, które wypracowały już swoją markę, sprzedają swoje książki o wiele szybciej, a jeśli jesteś początkujący, to masz do wyboru kilka rozwiązań.

Jak budować swoją markę?
Przede wszystkim możesz zacząć od pisania bloga. Wiele osób, które później wydało swoje książki lub ebooki edukacyjne, zaczynało właśnie od tego sposobu. To bardzo dobry pomysł, aby przy małym nakładzie finansowym przyciągnąć uwagę klientów i stworzyć sobie dobrą wizytówkę. W miarę rozrastania się popularności strony internetowej same wydawnictwa mogą zacząć zabiegać o Twoją uwagę. Musisz jednak przyciągać treścią i umieć się promować.
Jeśli czujesz, że prowadzenie bloga jest nie dla Biebie, to możesz stworzyć własny ebook edukacyjny i spróbować swoim sił w self-publishingu edukacyjnym. Nie musisz od razu zaczynać od wydania książki w formie papierowej. Tym bardziej, że obecnie ebooki edukacyjne cieszą się dużą popularnością oraz mają coraz więcej zwolenników - szczególnie wśród młodszego pokolenia. Takie rozwiązanie jest idealne dla początkujących. Nie dość, że ta forma selfpublishingu edukacyjnego pozwoli odrobinę zarobić, to jeszcze wydawnictwo internetowe zajmie się promocją. Zazwyczaj skupia już ono wokół siebie klientów nastawionych na zdobywanie wiedzy. Mamy więc pewność, że nasza pozycja trafi do odpowiedniego odbiorcy. Oczywiście, nie dzieje się to za darmo, ale istnieje wiele przykładów, kiedy to ebooki podbijały świat mimo, iż na początku duże wydawnictwa papierowe je odrzuciły.
Jeżeli mamy pasję, którą chcemy się podzielić, to wszystkie przeciwności losu można rozwiązać – i to na kilka sposobów. Jednym z najlepszych jest self-publishing edukacyjny - stworzony dla młodych i ambitnych twórców, którzy wierzą, że dobra treść sama się obroni. Czy to w formie ebooka edukacyjnego czy też bloga.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie